Kızılay Başkanı Kınık’tan ‘bağış’ açıklaması: Vergi kaçırmak başkadır, vergiden kaçınmak başka

Kınık, "Başkent Gaz Kızılay'ın daimi bağışçılarından biri. Bu protokolün daha önce başka örnekleri oldu. Tamamen yasaldır, bu bir şartlı bağıştır. Devlet yasal olarak size bir imtiyaz vermiş, mesela bir eğitim kurumu yapıyorsanız bana vergi vermek yerine bu yardımı yapan kuruluşlar üzerinden bu yatırımı yapabilirsiniz diyor devlet" dedi.

‘FETÖCÜ MÜSÜNÜZ?’ SORUSUNA YANIT

Habertürk'te soruları yanıtlayan Kınık, "FETÖ'cü müsünüz?" sorusuna, "15 Temmuz darbe gecesinde saat 21.30'da ve ondan sonraki süreçlerde, benim Twitter hesabıma girsinler, benim nerede olduğuma baksınlar. 15 Temmuz'da korunması gereken en büyük değer Cumhurbaşkanı'mızdı. Ailemin tamamını Atatürk Havalimanı'na çağırdım, oğlum Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçerken yaralandı, gazi oldu" şeklinde yanıt verdi.

Twitter hesabından paylaştığı 'Andımız' karikatürüne ilişkin de konuşan Kınık, "Gazi Mustafa Kemal'in Türk milleti tanımına ve Anayasal tanımına katılıyorum, kuşatıcı ve ırklardan bağımsız bir kavram olduğuna inanıyorum. Bir taraf bu terminolojinin bir insana bir değeri dayatan, yaşaması inanması gerektiği halde dayatan bir formatta olduğunu düşünüyordu" dedi.

“KIZILAY ÇALIŞANLARI MAAŞ ALMAZ”

Kızılay'dan maaş alıp almadığı sorulan Kınık, "Türkiye Kızılay Derneği'nde çalışanların tamamı gönüllülerdir, hiçbiri maaş almaz. Ben derneğin genel başkanıyım, bir de derneğin genel müdürü var. Yönetim kurulu üyeleri ve şube üyeleri dernekten maaş almazlar. Yönetim kurulu üyeleri 3 asgari ücret alıyorlar. Kızılay bir kamu kuruluşu değil, özel bir kuruluş. Kızılay'ın hamisi kurulduğunda padişah, şimdi de Cumhurbaşkanımızın himayesinde. Bizim şöyle bir yönetmeliğimiz var, Kızılay 10 bin personel çalıştırıyor. Bu çerçevedeki eşdeğer büyüklükteki 1800 kurum izlenir, orada verilen maaşlar toplanır, bir çan eğrisi yapılır, bunun ortalaması alınır, yüzde 80'lik bir kısmı maaş olarak verilir. Türkiye'nin binlerce hastanesinde personellerimiz kan hizmeti üretiyor" dedi.

DEPREM SONRASI BAĞIŞ İSTEDİĞİ TWEETE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Kınık, Elazığ Depremi sonrası attığı tweete ilişkin ise “Elazığ depreminde attığım tweetten böyle gereksiz bir tartışmayı tetiklediğim için pişman oldum. Biz depremden etkilenen vatandaşlarımızdan yardım talep etmiyoruz ki." İfadelerini kullandı.

İşte Kınık’ın açıklamaları:

"O köşk bir çalışma ofisi, kızımın ofisiydi. Kızılay ve Kızılhaç Federasyonu'nun seçimleri vardı. Ben de Avrupa ve Orta Asya başkanlığına adaydım. Bu çalışmalarımızı yürütürken çok sayıda uluslararası misafir ağırlıyorduk. İstanbul'da bir tıp merkezinin 10. katında yerimiz vardı, işgal ettiğimiz alan yüzünden maddi kaybımız vardı. 'Biz oradan çıkarsak buradan çıkarsak ne kadar kazanırız?' diye düşündük, 100 bin lira gibi bir şey yapıyorduk. O zaman buradan çıkıyoruz dedim, müstakil bir yerde ağırladık, stratejilerimizi orada güttük. Her gün otellerde vs. basın toplantısı düzenleme maddi yükünden kurtulduk, seçimler bitti ve Sütlüce'deki yerimize geçtik."

"Sütlüce'yi MÜSİAD'dan brüt 110 bin TL'ye kiraladık."

Ayrıntılar geliyor...

ETİKETLER

Editörün Seçimi