Komisyona alınmayan baro başkanları Meclis kapısında sabahladı

AKP ve MHP’nin ortak hazırladığı, büyük illerde birden fazla baro kurulmasının yolunu açan ‘çoklu baro’ sistemi dün akşam saatlerinde Meclis Adalet Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı.

BARO BAŞKANLARI MECLİS’E GELDİ

İstanbul, Ankara ve Gaziantep’in de bulunduğu 20 baro başkanı, toplantıya katılmak üzere Meclis’in Çankaya kapısına geldi.

Avukatlık kanununda değişiklik öngören kanun teklifinin komisyon görüşmelerine katılmak isteyen baro başkanlarının Meclis’in Çankaya kapısı önünde bekleyişleri sürüyor.

Güvenlik amirleri baro başkanlarına, Meclis’in girişinde bulunan Milli Egemenlik Parkı’nda beklemeleri önerisinde bulundu. Baro başkanları, Komisyon’a katılım talepleriyle ilgili temasların devam ettiğini belirterek öneriyi reddetti.

Baro başkanların beklediği yerin çevresine güvenlik şeridi çekildi. Baro başkanlarının çevresine polis tarafından şerit çekilirken, bazı baro başkanları, “Görüşmeyeli kısa bir süre oldu. Buradayız, vazgeçmeyeceğiz” dedi.

3 BARO BAŞKANININ KOMİSYONA ALINMASI GÜNDEME GELDİ

Duvar'dan Müzeyyen Yüce'nin haberine göre, Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç, Meclis’in Çankaya kapısında oturma eylemi yapan baro başkanlarının komisyona alınmasına ilişkin müzakerenin sürdüğünü ifade etti. Tunç, baroları temsilen 3 baro başkanının komisyona alınabileceği, görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.

‘3 BARO BAŞKANI ÖNERİSİNİ BEN YAPTIM’

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, komisyon toplantısı devam ederken, Meclis kapısında oturma eylemi yapan baro başkanlarına ilişkin açıklama yaptı. Feyzioğlu, baro başkanlarının kendi aralarından seçecekleri 3 temsilci ile komisyon toplantısına katılmasının kendi önerisi olduğunu ifade ederek, “Meclis girişindeki baro başkanlarının kendi belirleyecekleri 3 temsilcinin komisyona katılması için Milletvekili Bülent Turan öneri getirdi. Öneri tarafımdan iletildi. Sayın Başkanlar ‘hepimiz gireceğiz üçümüz konuşacağız’ karşı önerisini ilettiler ve kabul etmediler. Baro başkanlarının ‘hepimiz girmek istiyoruz’ karşı önerisine de TBMM Adalet Komisyonu usule aykırı olduğu ve pandemi şartlarında yer sorunu bulunduğu gerekçesiyle sıcak bakmıyor. Görüşmeler devam ediyor” dedi.

BANKLARA POLİS İZİN VERMEDİ CHP’Lİ VEKİLLER TAŞIDI

Meclis kapısında saatlerdir bekleyen baro başkanlarının oturmaları için getirilen bankları polis alana almak istemedi. CHP’li Milletvekillerinin itirazına karşılık polis bankların getirildiği aracı durdurdu. Polisin tutumuna tepki gösteren CHP’li vekiller araçtan bankları taşıyarak baro başkanlarının yanına getirdi.

BARO BAŞKANLARININ KATILMA TALEBİ KABUL EDİLMEDİ

Baro başkanlarının Komisyon’a katılma talebi ilerleyen saatlerde de karşılanmadı. Bekleyişlerini sürdüren baro başkanlarının bulundukları Meclis kapısının önüne çok sayıda çevik kuvvet polisi sevk edildi. Avukatların bulunduğu yer ile cadde arasında çok sayıda çevik kuvvet polisi konuşlandırıldı.

Çevik kuvvet sayısının artmasının ardından polis baro başkanlarıyla görüşme gerçekleştirdi. Bir polis amiri, “Kontrol edilebilir bir durum olmaktan çıktı. Bize bu konuda yardımcı olun. Konuyla ilgisi olmayan kişilerle ilgili yardımınızı istiyoruz. Avukatlar ve milletvekilleri burada durabilir” dedi. Baro başkanları ise polis amirine, “Konuyla ilgisi olmayan kimse yok” yanıtını verdi.Daha sonra polis, barikatlarla baro başkanlarının bulunduğu alanın çevresini kapattı.

‘TALEPLERİMİZ KARŞILANANA KADAR BEKLEYECEĞİZ’

Komisyon görüşmelerine alınmayan baro başkanları, “5 baro başkanı 15 dakika Komisyon’da konuşsun” teklifini kabul etmedi. Baro başkanları Komisyon’un bitimine kadar Komisyon’da temsilci bırakmak istediklerini söyledi.

Baro başkanları talepleri karşılanana kadar Meclis girişinde bekleme kararı aldı.

 BAŞKANLAR MECLİS KAPISINDA SABAHLADI

Van Barosu Başkanı Zülküf Uçar, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Saat 04.15. Adalet Komisyonunda görüşmeler devam ediyor. Meclis önünde Baro Başkanlarım ve meslektaşlarımızla beklemeye devam ediyoruz. Tabi ki #Vazgecmeyeceğiz” ifadelerinde bulundu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi