Mahkeme 10 Ekim katliamı için verilecek 60 bin TL’lik tazminatı fazla buldu

İçişleri Bakanlığı, 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nda hayatını kaybeden ailelere tazminat ödemeye mahkum edilirken, Ankara’da bir mahkeme tazminat tutarını fazla buldu.

Tarım Orkam-Sen üyesi Mesut Mak’ın eşi Evrim Pınar Mak, ve 12 yaşındaki kızı ile birlikte Ankara Valiliği ve İçişleri Bakanlığına dava açtı. Ankara 11. İdare Mahkemesi, Evrim Pınar Mak ve kızına maddi tazminatın yanı sıra ayrı ayrı 60 bin TL manevi tazminat verilmesine karar verdi.

Bunun üzerine Mak ailesi maddi tazminatta bilirkişi raporunun eksik ve hatalı olduğu, manevi tazminatın düşük olduğu sebebiyle istinaf yoluna gitti.

VALİLİK VE BAKANLIKTAN ‘KUSURUMUZ YOK’ SAVUNMASI

Evrensel’den Burcu Yıldırım’ın haberine göre, Ankara Bölge İdare Mahkemesi 10. İdari Dava Dairesi tarafından görülen davada, Ankara Valiliği mahkemeye yaptığı savunmada hizmet kusuru bulunmadığını iddia ederek istinaf talebinin reddedilmesini istedi. İçişleri Bakanlığı da istinaf taleplerinin reddi kendi istinaf talepleri doğrultusunda kararın kaldırılması gerektiğini savundu

Manevi tazminatın düşük olması sebebiyle başvurulan istinaf mahkemesi ise Mak’ın eşi ve kızına verilecek 60 bin TL’yi çok buldu. Manevi tazminatın tutarını belirleme görevi her ne kadar hakimin takdirine bırakılmışsa da hükmedilen tutarın uğranılan manevi zararla orantılı, duyulan üzüntüyü hafifletici olması gerektiği belirtilen kararda, “Takdir edilecek miktar mevcut halde elde edilmek istenilen tatmin duygusunun etkisine ulaşmak için gerekli olan kadar olmalı ve sebepsiz zenginleşmeye yol açmamalıdır” ifadelerine yer verildi. İstinaf mahkemesi bu gerekçelerle Mesut Mak’ın eşi ve kızına verilmesine karar verilen 60 bin TL manevi tazminatı fazla bularak Evrim Pınar Mak’a 5 bin TL, kızına ise 15 bin TL verilmesine karar verdi.

Evrensel’e konuşan Avukat Zöhre Dalkıran, “Bu kararla adalet ayaklar altına alınmıştır ve daha önemlisi bu katliamda yaşamını yitirenlerin yakınlarının acılarının ne kadar hafife alındığını göstermiştir” dedi. İstinaf mahkemesinin talebi reddetmek yerine 60 bin TL’yi  5 bin TL’ye düşürmesinin kendileriyle dalga geçmek olduğunu belirten Dalkıran, sokakta birine hakaret edildiğinde verilen manevi tazminatın bu kadar olduğunu söyledi.

‘YAŞADIKLARIMIZIN MANEVİYATI KARŞILANAMAZ’

Bu kararla birlikte neler hissettiğini anlatan Evrim Pınar Mak, “Bizim kaybettiğimiz hiçbir cana değer biçilemez. Yaşadığımız acıları yazmaya kalksak o kadar uzun sürer ki... 7 yaşında bir çocuk, babasını hiç beklemediği bir anda kaybetti. 5 yıldır bunun acısını her şekilde çekiyoruz. Psikolojik destek alıyorum. Özellikle yeni yıl, bayram, babalar günü gibi özel günler zulüm oluyor. Her çocuğu babası okuldan alırken kızımın bunu görerek hırçınlaşması, benim tek başıma hayatta kalmaya çalışmam... Ben hâlâ mezara gidemiyorum. Kızım hâlâ babasının döneceğini düşünüyor.  Bunların maneviyatı karşılanamaz. Fakat bize verilen 5 bin TL kararı bizimle dalga geçmektir, yaralarımızı tazelemektir. Ülkemizde insanlara, insanlığa verilen değer, aile bütünlüğüne verilen değer bu kadarmış” dedi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi