Mersin Tıp Fakültesi’nde ücretler aylardır ödenmiyor: Sanki bedavaya çalışıyoruz

Özlem TEMENA


TÜKENMEZ HABER - Mersin Tıp Fakültesi sağlık çalışanları, asistan hekimler, üniversite hocaları ve hasta bakıcılar performans ücretlerini, döner sermaye paylarını ve nöbet paralarını alamadıkları için bugün 2 saatlik iş bırakma eylemi ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

Sağlık çalışanları ve hekimlerin katıldığı basın açıklamasında, ‘geçim sıkıntısının iş stresini daha arttırdığı’ vurgulandı.

Mersin Tıp Fakültesi’nde yaşananları Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen ve asistan hekim, Tükenmez Haber’e anlattı.

Dr. Mehmet Antmen, sağlık çalışanlarının koşullarının iyileştirilmesi için ‘Sağlıkta Dönüşüm Yasasının derhal iptal edilmesi gerektiğini’ söyledi.

Asistan hekim ise, ‘Kredi ve faturalarını ödemekte zorluk yaşayan arkadaşlarımız var. Biz kazanılmış haklarımızı istiyoruz’ dedi.

Dr. Mehmet Antmen ‘doktorların ve sağlık çalışanların döner sermaye ücretlerinin 6-8 ay geriden geldiğini’ söyledi. Ödemelerdeki belirsizliğin ve hastane malzemelerini tedarik etmede yaşanan sıkıntının, ‘doktor hasta arasında gerilim yarattığını’ belirten Antmen üniversitedeki durumu şöyle özetledi;

‘8 AYDIR ÖDEME YAPILMIYOR’

“Doktorlar ve sağlık çalışanları uzun süredir döner sermayeden paylarını alamıyor. 8 aydır yapılamayan ödemelere ilişkin son olarak ‘bu ay ödeme yapamayacağız’ denildi.

Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen

‘DOKTOR VE HASTA ARASINDA GERİLİM YARATILIYOR’

Bu durum doktor ve hastalar arasında gerilime neden oluyor ve sağlıkta şiddeti doğuruyor. Bu yaşanalar doğrudan sağlık politikalarıyla ilişkili. Üniversiteleri, Sağlık Bakanlığı’na bağlamaya çalışıyorlar.”

'EN ACİL TALEP ÜCRETLERİN ÖDENMESİ'

Dr. Mehmet Antmen ‘sağlık çalışanlarının en acil taleplerinin ödenmeyen ücretlerinin verilmesi olduğunu’ belirtti.

‘EMAR CİHAZI GERİ ALINMIŞ’

‘Döner sermayede yaşanan sorunlardan kaynaklı olarak üniversite hastanesinin malzemelerinde de sıkıntı yaşandığını’ hatırlatan Mehmet Antmen, “Doğrulatamadığım bir bilgiye göre hastaneye MR aracını getiren şirket, cihazı geri almış. Doktorlar Emar (MR) yok’ dediğinde, hasta bunun, sağlık Bakanlığı’nın bir politikası sonucu olmadığını bilmez ve doktora tepki gösterir” dedi.

'PERFORMANS SİSTEMİ KALDIRILMALI'

‘Sağlıkta Dönüşüm Politikası’na bir an önce son verilmesi gerektiğini söyleyen Mehmet Antmen, atılması gerek adımlar şöyle sıraladı:

“Sağlıkta dönüşüm bitirilmeli ve kamusal sağlık hizmeti oluşturulmalı.

60 yıl önce çıkarılan 224 Nolu ‘Sağlık Hizmetlerinin Sosyalleştirilmesi’ Kanunu günümüze uyarlanarak doğrudan yürürlüğe girmeli.

Birinci basamak sağlık sistemi uygulanmalı ve sevk sistemi geliştirilmeli.

Sağlık çalışanlarına temel ücretlendirme getirilmeli ve performans sistemi ortadan kaldırılmalı.”

‘SAĞLIK SİSTEMİ ADALETSİZ VE BİLİMSELLİKTEN UZAK’

Performans sisteminin sağlık çalışanlarını olumsuz etkilediğini belirten Dr. Mehmet Antmen, “Bu sisteme göre doktor baktığı hasta kadar ücret alıyor. Örneğin acilde bir doktor kalp hastalığıyla bütün gün uğraşmak zorunda kalıyor. Ancak diğer hekim 100 hasta bakıyor. Bu adaletsiz ve bilimsellikten uzakta bir sistem. Bunun derhal değiştirilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

HEKİMLER 17 NİSAN’DA İŞ BIRAKACAK

Türk Tabipler Birliği olarak, 15 Mart’ta Ankara’da gerçekleşecek eyleme katılacakları bilgisini veren Dr. Mehmet Antmen, ‘Sağlık çalışanları ve hekimler olarak 17 Nisan’da da iş bırakacaklarını’ da hatırlattı.

Asistan hekimler, 'ücretlerin ödenmemesinin iş stresini artırtığını' söylüyor

‘NÖBET TUTAN ARKADAŞLAR PARALARINI ALAMIYOR’

Tükenmez Haber'e konuşan Mersin Tabip Odası Üyesi Asistan Hekim ise, Mersin Tıp Fakültesi’nde 2 senedir görev yapıyor. Performans ücretlerinin 6 ay geriden geldiğini söyleyen asistan hekim, “Ağustos ayında ödeme yapamayacaklarını açıkladılar. Zaten ödemeler 6 ay geriden geliyordu. Şimdi 8 aya kadar çıktı. Nöbet tutan arkadaşlar paralarını alamıyor. Hemşire, hocalarımız, hasta bakıcılar, asistan hekimler hepimiz aynı durumdayız” diye konuştu.

‘MALZEME VE İLAÇ TEMİNİNDE SIKINTI YAŞIYORUZ’

SGK tarafından ödeme yapılmadığı için malzeme alımında da sıkıntı yaşadıklarını söyleyen asistan hekim, “Malzemeler ve ilaç temininde sıkıntı yaşıyoruz. Hekim ve hastalar da aynı sıkıntıyı yaşıyor. Hastanenin dış borcu çok yüksek, muhtemelen SGK da para göndermiyor.” dedi.

Yaşanan sıkıntı nedeniyle kimi hekimlerin kredi ödemelerini kimi hekimlerin de fatura ödemelerinde zorluk yaşadığını belirten asistan hekim sözlerini şöyle tamamladı;

‘BEDAVAYA ÇALIŞIYOR GİBİYİZ’

“Bizler kazanılmış haklarımızı istiyoruz. Sadece maaşla geçinmek psikolojik baskı yaratıyor. Her ay ‘para yatacak mı’ gerilimi yaşıyoruz. Nöbet parası gelmedikçe, ‘bedava çalışıyor’ hissi yaratıyor. Ücretlerimizin yatırılmasını talep ediyoruz”

ETİKETLER

Editörün Seçimi