Özlem TEMENA


TÜKENMEZ HABER - Türkiye’den Yunanistan’a geçmeye çalışırken Yunanistan tarafındaki askerlerin açtığı ateşle vurulan mültecilerden Mohammad al Arab’ın yaşamını yitirdiği anları kaydeden Ali İdris, Tükenmez Haber’e konuştu.

Mohammad al Arab'ın sınırı geçmeye çalışırken Yunan askerleri tarafından öldürüldüğünü söyleyen Ali İdris, “Sınırı geçmeye çalışan gencecik çocuk Yunan askerleri tarafından vuruldu, öldürüldü. Ben gerçeklerin duyulmasını istiyorum, bu genci Yunan askerleri öldürdü” dedi.

‘KALABALIĞIN İÇİNDE EN ÇOK KADINLAR VE ÇOCUKLAR VARDIR’

Türkiye’nin sınırı açmasının ardından mültecilerin gelmeye başladığını öğrenince kendisinin de gelişmeleri takip etmek üzere İpsala’ya gittiğini söyleyen Ali İdris, sınırdaki bekleyişi şu sözlerle anlattı:

“Sınırların açıldığını söylemelerinin ardından Pazar günü İstanbul’dan İpsala’ya gittik. Nehri geçip, Türkiye sınırını da geçtikten sonra bir alanda beklemeye koyulduk. Yaklaşık 500 kişi vardı. Kalabalığın içinde en çok kadınlar ve çocuklar vardı. Ateş yakıp geceyi orada geçirdik.”

‘GERÇEK MERMİLERLE ATEŞ ETMEYE BAŞLADILAR’

Pazartesi sabahın ilk ışıklarıyla birlikte sınırı yürümeye başladıklarını söyleyen Ali İdris, “Sabah 7:00, 7:30 gibi kadınlar, çocuklar sınıra yürümeye başladık. Sınıra 100-150 metre kala Yunan askerleri bize gerçek mermilerle ateş etmeye başladı. Bana da mermi isabet etti, kadınlar çocuklar hep bir yere dağıldı. Biz gurubun önünde beyaz bir şey sallıyorduk. ‘Hayat için geldik, bizi içeri alın’ diyorduk” ifadelerini kullandı.

‘BAŞINDAN VE BOYUNUNDA VURULMUŞTU’

Yunan askerilerinin ateş açmasıyla bir kişinin vurulduğunu görüp kayıt almaya başladığını söyleyen Ali İdris, vurulma anını şöyle anlattı;

“Mermi seslerinin ardından bir kişinin vurulduğunu gördüm, o anları kaydetmeye başladım. Başından ve boynundan vurulmuştu, ilk başta baktığımızda nabzı atıyordu. Türk askerlerinden sınırı açmaları istedik onlar da açtı. Ateş açılınca herkes korkup geri döndü. Cenazenin Enez Devlet Hastanesi'ne gönderildiğini öğrendim.”

'İSTANBULDA AYAKKABI İMALATINDA ÇALIŞIYORMUŞ'

Vurulan kişiyi tanımadığını ancak görüntüleri paylaşmasının ardından adının Mohammad al Arab olduğunu öğrendiğini söyleyen Ali İdris “Ben oradakilere sorduğumda başka bir isim verdiler ama İstanbul’a gelince adının Mohammad al Arab olduğunu öğrendim. 22 yaşındaymış ve İstanbul’da ayakkabı sanayisinde çalışıyormuş” diye konuştu.

Ali İdris, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu olayın duyulmasını istiyorum. Yunan askeri bir genci öldürdü, gerçek mermiyle ateş açtı. Gerçekler duyulmalı”

‘YENİ BİR BAŞLANGIÇ YAPMAK İÇİN GİDİYORDU’

Gazeteci Jenan Moussa da Mohammad al Arab’ın öldürülmesinin ardından ailesiyle iletişime geçti. Görüşmeyi sosyal medyadan paylaşan Jenan Moussa şu ifadeleri kullandı;

"Mohammad al Arab 5 yıl önce Halep’ten kaçarak İstanbul’a geldi ve ayakkabı fabrikasında çalışmaya başladı. Ailesini söylediklerine göre ekonomik durumu iyi olmayan Mohammad al Arab, yeni bir başlangıç yapmak için Avrupa’ya gitmek istiyordu.”

NE OLMUŞTU?

Suriyeli bir mültecinin, Türkiye’den Yunanistan’a geçmeye çalışırken sınırda vurularak öldürüldüğü iddiasının sosyal medyada düşmesinin ardından, BBC için çalışan Suriyeli gazeteci Mughira Alsharif, mültecinin ölümüne ilişkin bir video paylaşarak, “Bu sabah Yunan askeri tarafından öldürülen Suriyeli göçmen, Ahmed Abu Emad. Ahmed, yüzlerce göçmenle İpsala’da sınırı geçmeye çalışırken, Yunan askeri tarafından saat 09:07’de boğazından vurularak öldürüldü. Ahmed’in cesedi Türkiye’ye götürüldü” demişti. Reuters’ın iki Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde ise, mültecinin, Yunan güvenlik görevlilerinin ateş açması sonucu öldüğü belirtilmişti.

ETİKETLER


Editörün Seçimi