‘Olimpos yapılaşma tehlikesiyle karşı karşıya’

Fotoğraf: AA

Antakya’nın Kumluca ilçesinde bulunan Olimpos’un 1'inci derece sit alanından çıkartılarak 3'üncü derece sit alanına dönüştürülmesine tepkiler sürüyor.

İleri Haber’den Sercan C. Güler’e konuşan avukat Münip Ermiş, "Artık imara açılan alanda bundan sonra herhangi bir şekilde müdahale edilemez. Burası ekolojik turizm alanı ilan edildiğinde yoğun bir yapılaşma bizleri bekliyor" dedi.

Olimpos'un 1972'de Milli Park ilan edildiğini ve tatilcilerin en fazla tercih ettiği yerlerden biri olduğunu söyleyen Ermiş, "Antalya'da Olimpos ve Çıralı gibi başka bu tip yer kalmadı. Hem orman olacak, doğal ortam bozulmayacak, aynı zamanda da tatilini yapacaksın veya gezeceksin. Olimpos ve Çıralı bu anlamıyla, Antalya bölgesinin ve Türkiye'nin çok özen gösterilmesi gereken bölgesi" ifadelerini kullandı.

'KAÇAK YAPILAŞMA RİSKİ VAR'

Bölgenin hem pansiyon konutu hem de ticari alan olarak yüzde 30 oranında parsellenerek imara açılmasıyla, arkeolojik bir bulguyla karşılaşılsa dahi yapılaşmaya müdahale edilemeyeceğinin altını çizen Ermiş, “Burası imara açılmamış olsa doğrudan doğruya kazı başladığı anda, eğer bir arkeolojik değer ortaya çıkarsa müdahale edilebiliyordu. Şimdi artık imara açılan alanda bundan sonra herhangi bir şekilde müdahale edilemez. Burası ekolojik turizm alanı ilan edildiğinde yoğun bir yapılaşma bizleri bekliyor” ifadelerini kullandı.

Olimpos'un kaçak yapılaşma riskine girecek şekilde imar planı içine alınmasının son derece sakıncalı olduğunu belirten Ermiş, "Bölgenin özelliğini tümden ortadan kaldıracak bir nitelik taşıyor. Üstelik o bölgede yatağa ihtiyaç da yok. Antalya'nın genelinde turizm yatırımı düşünülecek en son bölge Olimpos olmalı. Burası ancak günübirlik turizm alanı olabilir" ifadelerini kullanarak sözlerine şöyle devam etti:

"Şu andaki mevcut alanda ağaç evler var. Ağaç evler de imara aykırı ama, bunların çözümü bunları yasallaştırmaya çalışmak veya imara açmak değil. Evet, burada bir ton ağaç ev veya bungalov tipi yapıyla kurallar ihlal ediliyor, doğru. Ama bunun çözümü burayı tümden imara açmak değil. Aksine koruma amaçlı plan yapmak. Yapılaşmaya yönelik plan yapılacaksa, yapılaşma son derece düşük olabilir. Belki köylerdeki gibi yüzde 10 gibi. Ama bu şekliyle yapılan plan, tümden Olimpos bölgesini ağır risk altına soktuğu düşüncesindeyiz."

'KARARA İTİRAZ EDİLECEK'

Hukuki sürece dair de bilgilendirmede bulunan Ermiş sözlerini, "6 Haziran'da askı süresi bitiyor. Bu askı süresi içerisinde Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve Ziraat Mühendisleri odası askıya itiraz edecekler. Askıya itiraz süreci başlayacak ve sonuçta bir karar verilecek. Ondan sonra da yargı süreci başlayacak" şeklinde noktaladı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi