Reuters: Danıştay'ın Ayasofya kararı cuma günü açıklaması bekleniyor

Fotoğraf: AA

Danıştay 10. dairesinde, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle açılan davanın sonucunun cuma günü açıklanacağı öne sürüldü.

Reuters'a konuşan Türkiye'den iki yetkili, Ayasofya'nın müze statüsünün kaldırılması ve ibadete açılması konusunda beklentilerini dile getirdi.

İsmini vermeyen AKP'li yetkili, "Ayasofya’nın müze olmasını düzenleyen 1934 sayılı kararın iptali için açılan davada Danıştay’ın kararı henüz resmi olarak oluşmadı ve gelmedi. Kararın büyük ihtimalle cuma günü çıkması bekleniyor. Bu yönde bir bilgi var. Kararın iptal yönünde olmasını bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

'CUMA OLMASA DA BİRKAÇ GÜN SONRA AÇIKLANIR'

Ajansa konuşan bir başka yetkili, "Danıştay’ın henüz iptal kararı gelmedi. Kararın iptal lehine olmasını bekliyoruz. Cuma günü kararın çıkmasını bekliyoruz, resmi tebligat kısa süre sonra da ulaşır. Şu anda gördüğümüz resmi bir karar yok. Cuma çıkacağı yönünde bilgimiz var ama olmasa da birkaç gün sonra gelecektir" şeklinde konuştu.

NE OLMUŞTU?

-Hükümete yakın köşe yazarı Abdulkadir Selvi, Hürriyet gazetesinde mahkemenin iptal kararını vermiş olduğunu ve Cuma günü açıklayacağını yazarak "Yarın tarihi bir gün" dedi.

-AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Ayasofya'nın 15 Temmuz'da açılma ihtimaline ilişkin, "İnşallah daha önce açılır. Bana sorarsanız bugün açılsın" ifadelerini kullanmıştı.

-Dünyada ve İstanbul'da bulunan 300 milyon Ortodoks Hristiyan'ın manevi lideri Ekümenik Patrik Bartholomew, Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesinin Doğu ile Batı'nın arasında "kırığa" neden olacağını ve birçok kişiyi hayal kırıklığına uğratacağını ifade etmişti.

-Rus Ortodoks Kilisesi'nin başkanı da, bu kararın Hristiyanlığa bir tehdit olacağını ifade etmişti.

-ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Ayasofya'nın müze statüsünün korunması çağrısında bulunmuştu.

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında Ayasofya'nın Cumhurbaşkanı kararıyla yeniden ibadete açılabileceğini belirterek, böyle bir karar alınması durumunda itiraz etmeyeceklerini söylemişti.

Independent Türkçe, Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi