Foggo: Romanlar sokağa çıkamadığı zaman eve 10 TL götüremez

Gazeteci Hacer Foggo

Koronavirüs salgını, günlük yevmiyeyle geçinmeye çalışan Romanları da etkiledi. Uzun yıllardır Romanlar üzerine çalışmalar yapan Gazeteci Hacer Foggo korona günlerinde Roman kadın ve çocukların, ‘açlığa mahkum edildiğini’’ söyledi.

Evrensel’den Hilal Tok’a konuşan Foggo “Hayal edemeyeceğiniz kadar kötü durumdalar. İnanılmaz ruhsal bir çöküş var ve bu çıkmazlık hali öfke­ye dönüşüyor” diyor.

Hacer Foggo, meselenin sadece Türkiye’deki değil Avrupa’daki Romanlar için de çok zorlayıcı olduğunu söylüyor;

“Yurt dışından arkadaş­larla da konuştum; Bulgaristan, Ma­kedonya, Belçika, İtalya’da da durum gerçekten korkunç, Romanlar açısın­dan çok daha korkunç. Çünkü çoğu bütün dünyada güvencesiz işlerde çalışıyorlar. Ama inanın ben şimdiye kadar şu son iki üç haftadaki kadar kötü bir süreç görmedim Romanlar açısından.”

‘SOKAĞA ÇIKMAZSAM EVE 10 TL GETİREMEM’

Hemen her gün neredeyse on aile ile telefonla görüşen Foggo, anlatılan­ları şöyle aktarıyor;

“Roman kadın ve çocukların çoğu kağıt toplayıcılığı, çiçekçilik yapıyor ama şu an çalı­şamıyorlar. Sokağa çıkma yasağı yok ama çıkanlar da, bir şeyler kazanmaya çalışanlar da satamıyor elindekini. Çünkü insanlar birbirlerine dokunmak istemiyorlar. Konuştuğum bir kadın diyor ki ‘Abla kimse çiçek satın almadı’, işte simitçiyse ‘Simit satın alınmadı’... Ya da kağıt toplayamıyor artık, mümkün değil çünkü kağıt satacağı yerlerin çoğu kapalı. Bunun dışında müzisyen olduğu halde şu anda kağıt toplayan insanlar var, ya da çiçekçiyse alternatif başka bir şey yapmaya çalışıyor ama sonuç olarak aslında ‘Sokağa çıkmamam gerekiyor’ diyor. Ama sokağa çıkmadığı zaman da eve on lira dahi getirecek durumda olmuyor.”

‘EVDE YEMEK YAPACAK MALZEMEM YOK’

Özellikle kadınlar ve ço­cukların gıdaya erişiminde ciddi sıkıntılar yaşandığını belirten Foggo, şöyle devam ediyor: “Ben bunları söyle­mekten utanıyorum ama gerçekten ağlayarak arıyor insanlar, diyorlar ki ‘Çocuğuma mama alamıyorum, altını değiştiremiyorum bezi yok. Bunlar normalde de pahalı olan şeyler ama hiç değilse günlük kazanç ile bir şekilde alıyorduk’ diyor bir anne. Ama bir bebeğe mama bulama­mak ne demek yani! Geçen hafta bir anne ‘Ne yapıyorsun’ soruma ‘Ebegümeci topluyorum, onu götürüp oğlu­ma yedirece­ğim, evde bir şey yok’ dedi. Gerçekten du­rum bu kadar vahim. Çiçek satamıyorlar, kağıt toplaya­mıyorlar, mü­zisyenler işleri­ni yapamıyor ki gerçekten hepi­mizin zaten ev­de olması gere­kiyor ama aynı zamanda gıdaya eriş­memiz de, o bebeğin mama alması da gerekiyor. Bu annelerin bu duru­mu yaşamaması gerekiyor ve gıdaya erişememek, sokağa çalışmaya çıka­mayıp eve ekmek getirememek... O çocukların halini düşünün.”

 

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi