Sağlık Bakanı Koca: İkinci dalga beklemiyoruz, virüsün yayılım hızı 1.56'dan 0.72'ye düştü

Covid-19’la mücadelede, yeni vaka sayısındaki düşüşün başarının göstergesi olduğunu belirten Koca, “Dün, binin biraz üzerindeydi. Binin altına indiğinde nihai başarının işaret fişeği olacaktır” dedi.

81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması getirilen Ramazan Bayramı için de uyarıda bulunan Koca, sokağa çıkılan zamanlarda sosyal mesafe ve maske kurallarına uymanın öneminin bir kez daha önemine dikkati çekti.

“VİRÜSÜN YAYLIM HIZI 0.72'YE DÜŞTÜ

İstanbul’da yoğun bakım ihtiyacının olduğunu belirten Bakan Koca, “İki yakada açılacak pandemi hastanelerinde 400’er yoğun bakım yatağı olacak. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde de 482 yoğun bakım yatağı olacak” diye konuştu.

R0 değerine ilişkin bir soruya Koca, ‘virüsün yayılım hızının 1.56’dan 0.72’ye düştü’ yanıtını verdi.

LGS ve YKS sınavlarına maskeyle gidileceğini vurgulayan Koca, “Öğrencinin maskeyle sıraya oturmasını isteyeceğiz. Ancak sınav sırasında maske şartlar uygunsa çıkarılabilecek” dedi.

SEYAHAT İÇİN MOBİL UYGULAMA

Seyahatler için de mobil uygulama devreye konulacağını belirten Koca şunları söyledi:

“Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması seyahatlerde serbest giriş kartı olacak. Hayat Eve Sığar uygulamasıyla kod alınacak. HES uygulaması ile mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz. Herkese özel bir kod olacak. Kod sayesinde kimlik numarası gibi veriyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacak. Önümüzdeki günlerde HES kodunun yaygın kullanılması hayatımızı kolaylaştıracak.”

65 yaş ve üstündekilerle ile ilgili bilgi de veren Bakan Koca, “Memleketlerine gitme noktasında, sabit bir yere gittiklerinden emin olursak ilgili kaymakamlıktan bir aylık izin durumu yarından itibaren söz konusu olacak. O sabit noktada evden çıkmayacaklarından emin olmalıyız. Yanlarında azami iki refakatçi olabilecek. Bir ay dönmemek kaydıyla tek yön gidişe izin verilecek. Aile hekimleri seyahat edebilir durumda olduklarına dair rapor verecek” dedi.

“İKİNCİ DALGA BEKLEMİYORUZ

Sokağa çıkma kısıtlama sonrasındaki yoğunluğun vaka sayısına olan etkisiyle ilgili soruya Bakan Koca, “İkinci dalga beklemiyoruz. Eğer kurallara uyarsak. Maske ve sosyal mesafeye uyarsak ikinci bir dalga riskini görmüyoruz. Ama kısıtlama sonrasında vakalarda artış olduğunu gördük. 11 Mayıs’ta düşüktü sonra arttı. Bu hareketliliğin kontrollü olması gerek” yanıtını verdi.

Aşıyla ilgili soruya Koca, “Türkiye’deki çalışmalar hayvan deneyi safhasında. En ileride olan ülke Çin. Aşı hassas bir konu. Hemen olacak bir şey değil. Sekiz on aydan önce kullanılacak hale gelemez” yanıtını verdi.

Son olarak kafe, restoran ve sinemaların açılmasıyla ilgili çalışma yapıldığı bilgisini de veren Bakan Koca, “Çok riskli alanlar önce kapandı; en son açılmaları doğal. Bununla ilgili rehberler hazırlanıyor. Restoranlarla ilgili rehber hazır. Bayramdan sonraki süreçte salgının seyrine göre karar verilecek” diye konuştu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi