Sağlık Bakanı: Vuhan'dan tahliye edilen 42 kişi normal hayatlarına devam edecek

Koronavirüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı bin 307'ye yükseldi. Koronavirüs tedirginliği devam ederken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 14 günlük karantina sürecinin bittiğini belirterek, "Bugün son çıkan tahlillere göre karantinada bulunan 42 vatandaşımızda herhangi bir virüse rastlanılmadı" ifadelerini kullandı.

'14 GÜNLÜK ZAMAN DİLİMİNDE HASTALIK BULGUSU YOKTU'

Sağlık Bakanı Koca, Vuhan'dan tahliye edilen 42 kişinin bundan sonra normal hayatlarına devam edeceklerini, herhangi bir takip gerekmediğini bildirdi:

"14 günlük zaman dilimde hastalık bulgusu yoktu. İlk günden itibaren 3 günlük aldığımız tetkitlerde bir bulguya rastlanmadı. Bugün çıkan sonuçların negatif olduğu yani koronavirüse rastlanmadığını rahatlıkla söylebiliriz. 42 yolculardı. Ben kendileri ile bütün vatandaşlarımızla görüştüm. 5 tane de çocuğumuz vardı. Bundan sonraki süreçte de normal hayatlarına devam edecekler. Yurt dışında olan vatandaşlarımız 1 gün daha kalmak istediklerini belirttiler. Tahliyesini bu çerçevede yapan tek ülke olduğumuzu özellikle belli etmek istiyorum."

'BU SÜREÇTE KİTLER DSÖ DOĞRULTUSUNDA ÜRETİLİYOR'

Koca, koronavirüs tespitinde kullanılan yerli kitin gelen talepler doğrultusunda ihraç edileceğini açıkladı:

"Bu süreçte kitler DSÖ doğrultusunda üretiliyor. Bir ülkeden 10 bin talebi bulunuyor. Bu kit 90 ila 120 dakika arasında sonuç verebiliyor. Almanya'da ve Fransa'da bulunan kitlerin 3 saati buluyor bu süre. Önümüzdeki günlerde de yurtdışına talebi karşılamak üzere yapılmış olacak. Kırgızistan ve Özbekistan bizden kit istedi. Türkiye'de kit üretiminde sorun olmayacağını söylebiliriz."

'KARANTİNA ODALARIMIZ HAZIR'

Termal kamera uygulamasının yetersiz olduğu eleştirilere yönelik Bakan Koca, ''Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) önerdiklerinden daha ötesini uygulayan ülke Türkiye oldu. Burada gözlem altında tutan bir ülke de olmadı. DSÖ önermediği zamanda biz başlattık bu uygulamayı. Karantina odalarımız hazır. Bizim 48 tane kurabileceğimiz 50 yataklı karantina hastanesi olacak hastanelere sahibiz'' diye konuştu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi