Sanık avukatından istismara savunma: 9 yaşındaki çocuk kendini ifade edebilir

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde yaşayan Ahmet Emre Yıldır (25) 29 Nisan 2019’da Çorlu’da bir sitede 15. katta bulunan evlerinin camından atlayarak yaşamına son verdi. Ahmet Emre Yıldır, intiharından 1 ay önce ailesine 2002-2003 yıllarında evlerinde kalan V.T isimli bir akrabalarının cinsel istismarına uğradığını ve bu istismarın 2011 yılına kadar dönem dönem yaşadığını anlattı.

Ahmet Emre Yıldır ailesine durumu anlattıktan sonra 6 Mart 2018’de V.T ile yaptığı görüşmenin ses kaydıyla Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Ancak suç duyurusu Emre Yıldır’ın intiharından sonra işleme konuldu. Davanın il duruşması geçen hafta Edirne’de görüldü.

İstismarla suçlanan V.T.'nin tutuklandığı gün, avukatının yaptığı savunmada, "9 yaşındaki çocuk kendisini ifade edebilir" dediği ortaya çıktı.

Tutuklanan V.T., Çorlu 2. Sulh Ceza Hakimliği'ndeki sorgusunda, istismar iddiasını reddederek, "Emre bana 'Dayısı sen güzel masaj yapıyormuşsun bana da yapar mısın?' dedi. Ona da masaj yaptım. Sonra tekrar isteyince ellerim ve kollarımın ağrıdığını söyleyerek kabul etmedim. Belki ailesi masaj yaptığım için çocuğun etkilendiğini düşünmüş olabilir. Bu nedenle şikayetçi olmuş olabilir. Ben Ahmet Emre'ye karşı herhangi bir tacizde bulunmadım" dedi. 

‘ŞİZOFRENİ HASTASI OLABİLİR. SANRILAR GÖRÜYOR OLABİLİR’

Independent Türkçe’den Can Bursalı’nın haberine göre, V.T.'nin ardından avukatı Yeşim Alkoç, yaptığı savunmada, şunları söyledi; “Dosya kapsamında olan telefon kayıtları gizlice alınmıştır. Delil oluşturmak için alınmıştır. Hukuka aykırıdır. Mağdur erken terhis olmasının nedeni psikolojik durumunun iyi olmadığındandır. Mağdurun hastalığının ne olduğunu bilmemekteyiz. Belki şizofreni hastası olabilir. Sanrılar görüyor olabilir. Mağdur 18 yaşında 1.80 boyunda 60-65 kilo civarında olmasına karşı dayısı olan kişiden korkup kaçtığını ifade etmektedir. Mağdur 9 yaşından itibaren böyle bir eyleme maruz kaldığını beyan etmiştir. 9 yaşındaki bir çocuk kendisini ifade edebilir. 26 yaşına kadar neden bu eyleme sessiz kalmıştır. Bu husus hayatın olağan akışına aykırıdır.”

ÖNCE TAHLİYE SONRA TEKRAR TUTUKLAMA

Avukatın savunmasının ardından V.T., tutuklanarak cezaevine gönderildi. İlk kez 8 Ağustos'ta hakim karşısına çıkan V.T. "Delillerin büyük ölçüde toplanması, tutuklu kaldığı süre, sanığın kaçma ve delilleri karartma şüphesi bulunmayışı, sabit ikamet sahibi olması" gibi gerekçelerle de tahliye edildi.

Yıldır'ın ailesinin avukat Merve Uçanok'un itirazı üzerine 16 Ağustos'ta V.T. hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı. V.T. 19 Ağustos'ta Çanakkale'de yakalanarak tutuklandı ve Çanakkale E Tipi Hapishanesi'ne konuldu.

MÜŞTEKİ AVUKATI SANIK AVUKATINA SAVUNMASINI HATIRLATTI

V.T. 5 Aralık'ta ikinci kez hakim karşısına çıktı. Bu duruşmada, Ahmet Emre Yıldır'ın ailesinin avukatı Merve Uçanok, V.T.'nin ilk kez tutuklandığı 1 Mayıs tarihinde avukatının yaptığı savunmaya da değindi. Uçanok, "Sanık vekili meslektaşım önceki ifadelerde, Emre için şizofreni hastası olabilir, sanrılar görüyor olabilir demiş. Meslektaşım davalarda böyle tahminler yürütebildiğine göre, öyleyse kendisi de evliya olabilir." ifadelerini kullandı.

TANIK PSİKİYATR: KİŞİ OTOMATİKLEŞEREK, YAŞADIĞI OLAYA KARŞI KOYAMAZ

Ayrıca, Yıldır'ın tedavi için gittiği psikiyatr A.Ş.'nin de ifadesi alındı. A.Ş.'nin 23 Temmuz'da verdiği ifadesindeki sözleri, sanık avukatının savunmasında kullandığı  "9 yaşındaki çocuk kendisini ifade edebilir. 18 yaşındayken korkup kaçtığını söylemiştir. 26 yaşına kadar sessiz kalmıştır" ifadelerine yanıt niteliğinde:

 “İlerleyen yaşlarda kişilerin çocukluk çağındaki travma nedeniyle ilerleyen zamanlarda hipnotize olarak bu kişilere karşı koyamamaktadırlar, ayrıca bu gibi durumlarda beyinde çoğul kişilik bozukluğu olabilmekte bu durumda da cinsel taciz ya da istismar halinde kişi kendisi değil de başkası gibi davrankta sonrasında ise yaşadığı olayı hatırlayamamaktadır. Ayrıca bu gibi durumlarda mağdurların cinsel istismar olaylarına karşı kişi otomatikleşerek yaşadığı olaya karşı koyamaz. Gerçek anlamda rıza söz konusu değildir.”

psikiyatr ifade.jpg

İzleyiciye kapalı duruşma, 6 saat sürdü. Ahmet Emre Yıldır'ın avukatı Merve Uçanok'un 5 saat süren savunmasında, resmi bilirkişi Adem Gökçe'den aldığı ses kaydı çözümü raporu da yer aldı. Uçanok, Yıldır ve V.T. arasında geçen konuşmayı canlandırarak anlattı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi