Sosyal medya tartışıyor: Marmaray zammını kim yaptı?

TÜKENMEZ HABER – Yüzde 35 zamlı ulaşıma güne başlayan İstanbul’da, Marmaray ücretlerine de zam geldi. Marmaray biniş ücretleri 5,70 liradan 7,75 liraya öğrenci ise 1,25 den 1,70 liraya çıktı.

Marmaray'a yapılan zam nedeniyle sosyal medyada, ‘Zammı kim yaptı?’ tartışması başladı. Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre, İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından metro, metrobüs ve İETT ücretlerine yapılan yüzde 35 zam uygulamasını TCDD de Marmaray geçişleri için gece 00:00'dan itibaren yürürlüğe aldı.

BAKANLIK: ZAMMI İBB YAPTI

Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, Marmaray'a yapılan zamları İBB'nin değil Ulaştırma Bakanlığı'nın yaptığını iddia ederek tepki gösterdi. Ancak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Marmara’ya yüzde 35’lik zammın İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulandığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada; “UKOME tarafından bugün itibariyle geçerli olmak üzere İstanbul’da tüm şehiriçi toplu ulaşım hizmetlerine yüzde 35 oranında zam kararı alınmıştır. Söz konusu karar çerçevesinde ortak kart kullanılan İETT otobüsleri, metro hatları, tramvaylar ve Marmaray’da yüzde 35 oranındaki zam, İBB tarafından uygulanmıştır. Görüldüğü üzere Marmaray’da ulaşım hizmetlerine yapılan yüzde 35 oranındaki zam, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın yönettiği Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin kararıyla İBB tarafından uygulanmaktadır.” denildi.

‘YÜZDE 35 GİBİ FAHİŞ BİR ZAM YAPMANIN AHLAKİ HİÇBİR YÖNÜ YOK’

İBB AKP Grup Başkan Vekili Tevfik Göksu da, Marmaray'a gelen zammın İBB'ye bağlı olan UKOME'nin kararıyla alındığını bir belgeyle paylaştı. AKP grubunun, bugün yapılacak İBB'nin Şubat ayı meclis toplantısında konuyu gündeme getirmesi bekleniyor. Toplantı öncesi İBB'ye gelen Tevfik Göksu, "Yapılan zamla ilgili meselenin ne ekonomiyle ilgili ne başka boyutunu, ben zammın ahlaki boyutunu konuşuyorum. Seçimden önce çıkıp İstanbul'un her bir köşesinde 'ulaşım giderlerini azaltacağım' deyip seçimden sonra gelip yüzde 35 gibi fahiş bir zam yapmanın ahlaki hiçbir yönü olmadığını düşünüyorum" dedi.

İMAMOĞLU: HİÇBİR BELEDİYE ZAM YAPILSIN İSTEMEZ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ulaşıma yapılan zammın ardından Adana’da yaptığı açıklamada, “Bizim yaptığımız zam bir sonuçtur. Esas girdilerden hesap sorulması lazım. Akaryakıt ve diğer girdilere yapılan zam dikkate alındığında Türkiye şartlarında, vatandaş düşünülerek yapılmıştır. Elbette hiç bir belediye zam yapılmasını istemez” demişti.

ULAŞIMA NE KADAR ZAM GELDİ?

10 Şubat Pazartesi günü uygulamaya konulacak yeni toplu taşıma tarifesinde;-2,60 lira olan tam elektronik bilet 3,50 lira, 1,25 lira olan öğrenci bileti 1,75 lira olacak. 205 lira olan Tam Mavi Kart 275 lira, 40 lira olan Öğrenci Mavi Kartı ise 50 liradan satılacak.-Otobüs ve İBB’ye bağlı raylı sistemlerde Tam Bilet Aktarma Ücretlerinde; birinci aktarma 2,50 lira, ikinci aktarma 1,90 lira, üç, dört ve beşinci aktarmalar 1,20 lira olarak belirlendi.

Öğrenci Aktarma Ücretlerinde ise; birinci aktarma 0,75 kuruş, ikinci aktarma 0,70 kuruş, üç, dört ve beşinci aktarmalar 0,60 kuruş olacak.-Şehir Hatları Vapurları ve bilet entegrasyonuna dahil deniz motorlarında da 2,60 lira olan hatlar 3,50 lira, 2,70 lira olan hatlar 3,65 lira, 3 lira olan hatlar 4 lira olarak belirlendi.-Deniz yollarında aktarma ücretleri ise şöyle: Birinci aktarma 2,80 lira, ikinci aktarma 2,30 lira, üç, dört ve beşinci aktarma 2 lira. 

ETİKETLER

Editörün Seçimi