Sosyal medyada tepki: Sığınmaevinin adresini veren polise nasıl bir yaptırım uygulandı?

Erkek şiddetine karşı mücadele eden Mor Çatı'nın “Şiddet uygulayan kocasından uzaklaşabilmek için karakola giden bir kadın sığınağa yönlendirilmiş fakat karakolda çalışan, kocasının arkadaşı komiser tarafından sığınağın yeri kocası ile paylaşılmıştır” paylaşımının ardından, polisin ihmaline ilişkin tepkiler sürüyor.

“Sığınmaevlerinin adreslerinin gizli tutulduğunu ve paylaşılmasının suç olduğunu” hatırlatan kadınlar, STK’lar ve Mor Çatı, “Bu soruyu sormayan kalmasın. Ben de soruyorum: Sığınma evinin adresini veren polise nasıl bir yaptırım uygulandı?” diye sordu.

Öte yandan CHP Milletvekili Gamze Taşcıer, Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şiddet gördüğü için karakola giden ve sığınmaevine yönlendirilen kadının adresini ifşa eden komiseri sordu.

Kadın sığınma evlerinin erkek şiddetine maruz bırakılan kadınların çocuklarıyla birlikte kalabildikleri, sosyal, psikolojik ve hukuki destek de alabildikleri, devletin gözlem, denetim ve korumasındaki yerler olduğunu belirten Taşcıer, kadınların uğradıkları şiddet ya da aldıkları tehditlerden korunabilmek ve can güvenliklerini sağlayabilmek için sığındıkları evlerin adresleri, kendilerine şiddet uygulayan şahıslardan korunabilmeleri için gizli tutulduğunu, kimseyle paylaşılmadığını ifade etti. Bunun hayati bir zorunluluk olduğunu vurgulayan Taşcıer, İçişleri Baanı Soylul’ya “Sığınma evine yönlendirilen ve devletin koruması altına giren şiddet mağduru kadının yerini ifşa ettiği iddia edilen komiser hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmış mıdır?” diye sordu.

Bu soru kısa zamanda kampanyaya dönüştü. Polis hakkında şu ana kadar bir işlem yapıldığına dair bilgi gelmedi.

O paylaşımlardan bazıları şöyle; 

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi