Soylu: Evi yıkılanlara acil kira yardımı bugün hesaplarına gönderilecek

Elazığ'daki depremin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ortak basın açıklaması düzenledi. Soylu, "İlk yıkılan 58 binanın acil kira yardımı bugün orada oturan kişilerin hesaplarına gönderilecek" ifadelerini kullandı. Yıkım çalışmalarına başlandığını söyleyen Kurum, "Acil yıkılacak binalara ilişkin hızlı bir şekilde işlemleri başlatıyoruz" dedi. Kasapoğlu, "Elazığ ve Malatyamız için bundan sonra gerekli görülen yatırımlar başlatılmıştır" açıklamasında bulundu. Hastanelere başvuranların sayısının bin 607 olduğunu söyleyen Koca, "Bu vatandaşlarımızın çoğunu taburcu ettik. 70 yaralımız söz konusu" dedi.

Bakanların basın açıklamasında Galatasaray Futbol Kulübü Takım Kaptanı Selçuk İnan da katılım gösterdi.

'ÇADIR İHTİYAÇLARI KARŞILANDI'

Soylu'nun açıklamasından satır başları şöyle:

"Bütün çadır ihtiyaçları karşılandı. 200'e karşı köye bu gece tekrar gidildi. Sürekli havada biri genel kurmay başkanlığından ikisi de jandarma genel komutanlığından üç İHA, bir insan keşif uçağımız sürekli keşiflerine devam etmektedir. Kamuoyuna da sunmaya çalıştığımız kira yardımları konusunda ilk yıkılan 58 binanın acil kira yardımı bugün orada oturan kişilerin hesaplarına gönderilecek.

'İLGİLİ YERLERE HEMEN GÖNDERMEYE ÇALIŞIYORUZ'

Yardımlar geliyor, ilgili yerlere hemen göndermeye çalışıyoruz. Bunu yaparken de sahada çalışan elemanlarımız vasıtasıyla yapmaya çalışıyoruz. Ayni yardımlar konusunda vatandaşlarımızdan isteğimiz şudur; şu anda depolarımızda 500 arkadaşımız çalışıyor, bir eski gönderilmemesini istirham ediyoruz. Veremiyoruz. Bunun yanı sıra farklı malzemeler gönderiliyor. Bunları da yine elleçlemeye çalışıyoruz ama bu bizim çok zorlandığımız bir süreç oluyor. Isıtıcı, koli içinde gıdan göndermek, battaniye göndermek isteyen varsa başımızın üzerindedir.

'YAPMAMIZ GEREKEN TOPLU BARINMA MERKEZLERİ'

Her evin önüne bir çadır kurmaya çalışırsak zorlanacağız. Yapmamız gereken toplu barınma merkezleri. Çünkü biz onların önüne aş evi kurabiliyoruz. Burada benim arzum, biz dün gece yarısına kadar sonra bakanlarımızla tekrar toplantı yaptık, alanları gezdik, spor tesislerini gezdik. Diğer alanları gezdik. İstirhamımız bu toplu barınma alanlarını sağlamak. Elazığ spor tesislerinin yanında bin konterynırlık geçici konuklama alanı oluşturacağız diye. Çünkü yıkacağımız epey bina var. Malatya'da 5 bin konteynerlik alanımız var bu bize yeter. Elazığ'da bin demiştik, bunu bin daha artırıyoruz.

'GENİŞ HAYVAN BARINAKLARI YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR'

Battalgazi'nin kırsal mahallelerini bu genel etkinlik alanı içerisine alıyoruz. Tarım Bakanlığımız da özellikle STK'lar ile beraber hayvanları zarar gören çiftçilere ulaşıyorlar. Onlara geniş hayvan barınakları yapmaya çalışıyorlar.

'TOPLAMDA 44 MİLYON LİRA YARDIM OLDU'

Toplam 44 milyon yardım oldu. Bir gün önce Cezayir'den enerji bakanımıza ulaştık. Kırsalda kömür ihtiyaçları vardı. 30 bin ton kömür yardımı var. Bunun yanı sıra, ün Sayın Cumhurbaşkanımız uçak yolculuğunda talimat verdiler, Suriyeli Mahmut kardeşimiz ve ailesinin vatandaşlık işlemleri başlatıldı.

'25 BİN ÇADIR SEVK EDİLDİ'

Şu ana kadar 25 bin çadır sevke dildi. Bunun 16 bini vatandaşa verildi. Çadır alanlarımızda da boşluklar var. 66 bin 753 battaniye sevki yapıldı. Yine elektrikli ısıtıcı konusunda özellikle tüple ısıtıcıya ihtiyacımız var. Maalesef onun de Türkiye'de çok fazla üretim yok.

'SOSYAL ALANLAR DA OLACAK'

2250 konteynerden geçici konut alanı yapıyoruz. Bunun toplam kapasitesi 10 bin olacak. Bunların içinde sosyal alanlar da olacak.

'VATANDAŞLARIMIZI BURADA KONUK ETMEYE HAZIRLAR'

Vatandaşlarımıza çadır veriyoruz ama gerek sosyal tesislerimiz ve yurtlarımız, okullarımız, spor tesislerimiz, bunların tamamı şu anda vatandaşlarımızın burada konuk etmeye hazırlar.

'70 YARALIMIZ SÖZ KONUSU'

Koca'nın açıklamasından satır başları şöyle:

"Bugün depremin dördüncü günü. 41 vatandaşımızı kaybettiğimiz afette hastanelere başvuran sayımız 1607 kişi oldu. Bu vatandaşlarımızın çoğunu taburcu ettik. 70 yaralımız söz konusu. Bunlardan 9'u yoğun bakımda takip ediyoruz. Bu hastalarımızdan durumu kritik olan herhangi bir hastamız yok. Hepimizin yakından takip ettiği Yüsra bebek, annesi ve Azize Hanım'ın durumunun iyi olduğunu, önümüzdeki günlerde yoğun bakımdan servise alınacağını söylemek istiyorum.

'BU MERKEZLER 24 SAAT AÇIK'

872 deprem izoleteğiyle yapılmış olması bu dönemde hizmet vermemizi daha da kolaylaştıran bir unsur oldu. Bu dönemde toplu alanlarda ve çadırların yoğun olduğu bölgelerde 1. ve 2. acil yardım hizmetlerini verebileceğimiz sahra mobil hastanelerini hızla oluşturmaya başladık. Dün itibariyle 7 tanesini açtık. Bu merkezlerde 24 saat açık. Karbonmonoksit zehirlenmelerine dikkat edilmesi gerektiğini söylemek istiyorum."

'ARAMA KURTARMA FAALİYETLERİMİZ SONA ERDİ'

Kurum'un açıklamasından satır başları şöyle:

"Arama kurtarma faaliyetlerimiz sona erdi. Yine bu vesileyle bu süreçte tüm Türkiye olarak birliği beraberliği tüm dünyaya gösterdiğimiz için gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Hasar tespit ekibimiz Elazığ'da 700'e çıktı. Diğer illerle birlikte 1000 kişiyle bu tespitleri sürdürüyoruz.Elazığ merkez, Sivrice ve Maden'de 458 ağır hasarlı, 296 orta hasarlı alan var.

'YIKIM ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK'

Artık yıkım çalışmalarına başladık. Acil yıkılacak binalara ilişkin hızlı bir şekilde işlemleri başlatıyoruz.

'RİSKLİ ALAN KAPSAMINA ALIYORUZ'

İki enkazımızın olduğu biri Sürüsürü mahallesi. Orada toplamda 10 binada inceleme yaptık. Mevcutta Dilek ve Petek sitelerinin olduğu alanda 205 dairemiz mevcut. Diğer binaların da ağır hasarlı olduğu görüldü. Burayı riskli alan kapsamına alıyoruz.

'300 KONUT YAPACAĞIZ'

Mustafa Paşa Mahallesinde 86 binamız var. Bu binaların risk durum tespitleri en geç iki gün içinde tamamlanacak. 19 bin metrekarelik alanda bir proje gerçekleştireceğiz, 300 konut yapacağız. Yemişlik'te toplamda 10 bin konutlu yeni bir uydu kent inşasını gerçekleştireceğiz. İlk etapta 2 bin konut yapacağımızı söylemiştik, bu sayıyı hasar tespite göre artırabiliriz. Burada da zemin+3'ü geçmeyecek.

'KONTEYNER KENT KURULUYOR'

Dün Sivrice ilçemize gittik. Konteyner kent kuruluyor, kalıcı konutlarla ilgili yer çalışması yaptık. Yine Sirice'de 60 bin metrekarelik alanda zemin+2 olarak şekilde göle nazır konutlarımızı gerçekleştireceğiz. Toplamda 350 konutluk bir projemiz var.

'DEPREMDEN ETKİLENEN KÖYLERİMİZ VAR'

Depremden etkilenen köylerimiz var. Çevrimtaş Köyü'ndeydik dün. Köylerdeki vatandaşlarımızın da mağduriyetini engelleyecek şekilde tarım-köy uygulaması yapılacak. Toplamda bin adet tarım-köy uygulaması yapacağız köylerimizde. Köylerimizdeki hasar durumuna göre 20'şer 20'şer gerçekleştireceğiz bu projeyi de. Toplamda 3 bin 850 konutun yapım sürecini başlattık."

'MİLLETİMİZİN NE KADAR GÜÇLÜ OLDUĞUNU GÖRMÜŞ OLDUK'

Kasapoğlu'nun açıklamasından satır başları şöyle:

"Bu tür zor durumlarda milletimizin ne kadar güçlü olduğunu ve ne kadar güzel hasretlere sahip olduğunu tekrar görmüş olduk. Rabbim bizlere bundan sonra böyle acılar yaşatmasın.

'GEREKLİ GÖRÜLEN YATIRIMLAR BAŞLATILMIŞTIR'

Özellikle bundan sonra gerek spor tesisleri ve diğer alanlardaki çalışmaları bugün arkadaşlarımızla beraber masaya yatıracağız. Elazığ ve Malatyamız için bundan sonra gerekli görülen yatırımlar başlatılmıştır. "

ETİKETLER

Editörün Seçimi