Çiftlikbank'tan sonra Sütbank: 120 milyon lira topladılar

Konya Ereğli’de kurulan çiftlikte ‘Sütbank’ adı altında 120 milyon lira toplandı. Sisteme en az 5 inek alarak dahil olan 1300 kişiye aylık düzenli süt parasının ödeneceği vaat edildi. Ancak sistem çöktü, paralar buharlaştı. Çiftlik sahibi ve muhasebecisi hakkında 39’ar yıldan 140’ar yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı.

Konya’da aralarında avukat, doktor, general ve polislerin de olduğu kişiler ‘Çiftlikbank’ modeli bir sistem olan ‘Sütbank’ nedeniyle mağdur oldu.Kimi uzun yıllar yurtdışında çalışıp biriktirdiği 82 bin lirasını kaptırmış, kimi kârlı gördüğü bu yatırım için ailesinin diğer üyelerini ikna edip 500 bin lira ortaya koymuştu. 100 bin liranın üzerinde para yatıranlar arasında emekli bir asker de vardı. 18 kişi dolandırıldığını anladı, şikayetçi oldu. Olay mahkemeye taşındı. İlk duruşma 29 Ocak'ta görülecek.

SİSTEM NASIL KURULDU?

Dava dosyasındaki belgelere göre Sütbank kurucusu Orhan Tatlı, 400 dönümlük arazi üzerine 13 bin 550 büyükbaş hayvan kapasiteli bir çiftlik kurdu. Çiftliğin kuruluşunda Sütbank sistemine yatırılan paralar ve teşviklerden yararlanıldı. Sisteme dahil olmanın şartı Sütbank için en az 5 inek satın almaktı. 

EN AZ 5 İNEK PARASI

Hürriyet'in haberine göre Ekta Et ve Süt Ürünleri Anonim Şirketi'nin kurucusu Orhan Tatlı ile şirket muhasebecisi İrfan Alkan açılan davada sanık olarak yer aldı. İnek başı tutar piyasa fiyatı ile de örtüşen 6 bin TL olarak belirlendi. Sözleşmede en az 5 inek parası veren Sütbank mudisine aylık düzenli süt parası ödemesi yapacağı yazıyordu. Sistem tıpkı Çiftlikbank örneğinde olduğu gibi başlangıçta mütevazi bir şekilde büyüdü. Patlama yılı ise 2015 oldu. 5 yıl önce 10 bine yakın inek parası toplandı. Bir başka deyişle sisteme 55 milyon lira girdi. Ocak 2016'da ise sisteme para yatıranları hayal kırıklığına uğratacak bir bilgilendirme mesajı gitti. O mesajda ineklerde hastalık çıktığı, çak sayıda buzağının öldüğü, süt veriminin önemli ölçüde düştüğü iddia edildi. Sütbank çiftliğine yatırım yapanlar hemen Ereğli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile iletişime geçti. İncelemelerin ardından aldıkları yanıt hayvanlarda herhangi bir hastalık veya ölüm olmadığı yönündeydi. Kimi alacaklılar çiftliğe karşı haciz süreci başlattı.  Çiftlik kısa süre içinde kullanılamaz hale geldi. 

BİRBİRLERİNİ SUÇLADILAR

Sisteme para yatıran kişilerin bir bölümü savcılığa suç duyurusunda bulundu. Soruşturma kapsamında şirket kurucusu Orhan Tatlı ile, zimmetine 6.5 milyon lira geçirmekle suçlanan muhasebeci Irfan Alkan hakkında dava açıldı.  Savcılık iddianamesinde, Tatlı ve Alkan için “Şüpheliler, olayın başından itibaren şikâyetçileri dolandırma kastıyla hareket etti" değerlendirmesi yer aldı. Soruşturma sürecinde şirket sahibi ile muhasebecisi birbirini suçladı. Sütbank kurucusu Orhan Tatlı, suçu muhasebecisi İrfan Alkan'a "Haberim olmadan 1.100 sözleşme yapmış, senetlere imza atmış" sözleriyle yüklendi. Habersiz senetlere imza attığı söylenen Alkan ise şahsi hesabına yatırılan paraları daha sonra şirketin hesabına aktardığını söyledi ve yöneticisini  "Başından beri katılımcıları dolandırma amacıyla hareket etti" sözleriyle şikayet etti.

ÇİFTLİK BAKANLIKTAN TEŞVİK ALMIŞ

Davanın ilk duruşması Ereğli Ağır Ceza Mahkemesi'nde 29 Ocak'ta görülecek. Maliye Hazinesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın da müdahil olduğu davada iki sanık hakkında hazırlanan iddianamede 39 yıldan 140 yıla kadar hapis isteniyor. Şimdilerde atıl haldeki çiftliğin kurulumu sürecinde bakanlıktan da teşvik alındığı kaydediliyor.  Hakkında dava açılan Orhan Tatlı'nın Sütbank projesinin Ereğli'deki çiftlik ile sınırlı olmadığı,  Niğde'nin Bor ilçesinde yeni bir süt çiftliği kurduğu belirtiliyor.

KONYA'DA DAHA ÖNCE DE 'SÜTBANK' KRİZİ YAŞANMIŞTI

Daha önce 2018 yılında Konya Karapınar'da bir başka Sütbank vakası yaşanmıştı. Sütbank adı verilen sistemle üyelerin parası ile aldıkları ineklerin süt parası ödeneceği vaat edilen sistemin üyelere gönderilen bir mesajla çöktüğü ifade edilmiş, DKC Hayvancılık firması sahibi Ahmet Dikici "Biz dolandırıcı asla değiliz, herkesin hakkını kesinlikle ödeyeceğiz" demişti.

ETİKETLER

Editörün Seçimi