TGC’nin Basın Özgürlüğü Ödülü Fatih Polat ve işsiz gazetecilere

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) 1989 yılından beri verdiği basın özgürlüğü ödülünün kazananları açıklandı.

Bu yılki ödüle kişi dalında Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat layık görüldü.

Ödül kurum dalında ise ‘İşsiz Gazeteciler’e verildi.

Fatih Polat’a “Türkiye’de gazetecilere dayatılan zor koşullara rağmen mesleğin evrensel kurallarından ödün vermeden halkın haber alma hakkına sahip çıkarak, demokrasi ve özgürlüğe ulaşılması için verdiği mücadelesinden” ötürü ödül değer görüldü. “Türkiye’de halkın haber alma hakkının engellenmesi ve toplumsal belleği zedelemek için egemenler eliyle gazetecilik mesleğinden uzaklaştırılan meslektaşlarımızla dayanışma amacıyla” işsiz gazetecilerin de kurum bazında ödüllendirilmelerine karar verildi.

TGC, pandemi dolayısıyla ödüllerin veriliş tarihini daha sonra açıklayacak.

Basın Özgürlüğü Ödülleri Büyük Seçici Kurulu’nda bu yıl şu isimler yer aldı:

Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Adnan Özyalçıner, TGC Kıdemli Üyelerinden- yazar Altan Öymen, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş , Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Nazan Moroğlu, Arel Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurçay Türkoğlu, TGC Yönetim Kurulu Üyesi ve Birgün Gazetesi’nden Semra Kardeşoğlu, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, Tuğrul Eryılmaz. Kurulda ayrıca bu ödülü daha önce kazananları temsilen, TGC Başkanı Turgay Olcayto ve PEN Türkiye Merkezi Başkanı Zeynep Oral da yer aldı.

Ödülü kazanan gazeteci Fatih Polat ise sosyal medya hesabından “Ne kadar hak ediyorum bilmiyorum ama, hem çok utandım, hem de gurur duydum. Cemiyet’e ve jüriye çok teşekkür ederim. Aslında benim yapıp ettiklerim çok büyük oranda bir ekip işiydi. Ödülü Haber Nöbeti’ne katılan ve Ben Gazeteciyim İnisiyatifinde keyifle birlikte çalıştığım meslektaşlarım adına alacağım” mesajını paylaştı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi