Türk-İş: Kurallara uymayan işletmeler en ağır şekilde cezalandırılmalı

Sakarya'nın Hendek ilçesindeki Yukarıçalıca mevkisindeki bir havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada 7 kişi hayatını kaybetti, 122 kişi de yaralandı. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay, Sakarya'da 7 işçinin hayatını kaybettiği patlamaya ilişkin açıklama yaptı. İş cinayetlerinde her gün 4 işçinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Atalay, "Kaza yaşanan iş yerlerinin yüzde 90'ında maalesef sendika yok, birçoğu ise kayıt dışı. Sendikal örgütlülük sağlanır ve kayıt dışı da engellenirse iş kazalarının önüne büyük ölçüde geçirilir" ifadelerini kullandı.

'BU KAZALARDA HER GÜN 4 İŞÇİ HAYATINI KAYBEDİYOR'

Atalay, yazılı açıklamasında, Sakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada 7 işçinin hayatını kaybettiğini anımsatarak, yaşamını yitiren işçilerin yakınlarına baş sağlığı diledi. İş cinayetlerinin kader olmadığını ifade eden Atalay, her yıl 1500'den fazla işçinin yaşamını yitirdiğine dikkat çekti. Denetimsizlik, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin yetersizliği nedeniyle her gün yüzlerce iş kazası yaşandığını aktaran Atalay, “Bu kazalarda her gün 4 işçi hayatını kaybediyor. Kaza yaşanan iş yerlerinin yüzde 90'ında maalesef sendika yok, birçoğu ise kayıt dışı. Sendikal örgütlülük sağlanır ve kayıt dışı da engellenirse iş kazalarının önüne büyük ölçüde geçirilir” değerlendirmesinde bulundu.

'BU KAZALARDAN MAALESEF KİMSE YETERLİ DERSİ ÇIKARTMADI'

Her seferinde, "Bu son olsun" dediklerini ancak olmadığını ve insanların yaşamını yitirdiğini ifade eden Atalay, şöyle devam etti:

“Ülkemizde yakın dönemde Soma, Ermenek ve Siirt'te maden facialarını yaşadı. Traktör römorklarında tarlalara taşınan tarım işçileri kazalara kurban gitti. Canımızı yakan, yuvaları yıkan, çocuklar yetim bırakan bu kazalarından maalesef kimse yeterli dersi çıkartmadı. Bu olayların ardından ülkemizin dört bir yanında iş kazaları yaşanmaya devam etti. Artık yetkilileri uyarmak, sorumlulukları kınamak, ölenlere rahmet, geride kalanlara başsağlığı dilemek istemiyoruz.”

'DENETİMLER DAHA DA ARTIRILMALI'

Birçok kazanın temel işçi sağlığı ve iş güvenliği kurallarına uyulması halinde yaşanmayacağına dikkati çeken Atalay, şunları kaydetti:

“İş sağlığı ve güvenliği konusunda belki mevzuatta eksiklik yok ama kanunları uygulama ve kanunsuzlukları denetleme noktasında eksikler ve hataların olduğu çok açık. Denetimler daha da artırılmalı. İşçilerin can güvenliği patronun insafına bırakılmamalı. Kimi işverenler 15-20 liralık baretin, 50-60 liralık koruyucu kemerin hesabını yapıyor. Kaza olunca da gözyaşı döküyor. İş kazalarının ardından genellikle şu sonuç çıkıyor, bir ihmal, iki işverenin daha çok kazanma hırsı. İş sağlığı ve güvenliği kurallarına uymak bir tercih değil, yasal bir zorunluluktur. Denetimler artırılmalı, kurallara uymayan işletmeler en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.”

AA

ETİKETLER

Editörün Seçimi