Türkiye’de Kadın muhtar oranı yüzde 2,14

Cumhurbaşkanı Erdoğan Baştepe'de birçok kez muhtarlarla bir araya geldi.

Cumhuriyet Kalk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık’ın kadın muhtarlarla ilgili yaptığı çalışmaya göre, Türkiye genelinde görev yapan muhtarların yalnızca yüzde 2,14’ü kadın muhtarlardan oluşuyor. Bitlis, Muş, Sinop ve Şanlıurfa’da tek bir kadın muhtar bile bulunmuyor.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın aktardığına göre; çalışmada, kadın muhtarların oranıyla ilgili şu veriler yer aldı:

TÜRKİYE’DE BİN 71 KADIN MUHTAR VAR

31 Mart 2019’daki yerel seçimlerin ardından 2023’e kadar görev yapacak muhtarlardan yalnızca 1071’i kadın muhtarlardan oluştu. Seçilen kadın muhtarların 963’ü mahalle muhtarı, 108’i de köy muhtarı olarak göreve başladı.

Türkiye genelinde 30 bin 5 mahalle, 18 bin 152 köy olmak üzere toplam 50 bin 157 muhtar bulunuyor. Buna göre Türkiye’de kadın muhtarların sayısı genel muhtarların sayısının yüzde 2,14’ünü oluşturuyor. Başka bir deyişle ortalama her 50 muhtardan yalnızca 1’i kadın muhtarlardan oluşuyor.

MİLLETVEKİLİ KADIN ORANINA GÖRE YAKLAŞIK 8 KAT DAHA DÜŞÜK

2014-2019 döneminde Türkiye genelindeki kadın muhtar sayısı 685 olurken, bir önceki döneme göre kadın muhtar sayısı yüzde 45 oranında artış göstermesine karşın milletvekili kadın oranına göre çok düşük kalıyor. Kadın muhtar oranı, milletvekili kadın oranına göre yaklaşık 8 kat daha düşük durumda.

ÇANKAYA İLK SIRALARDA

En fazla kadın muhtarın bulunduğu ilçeler arasında Çankaya ilk sırada. Ankara’nın Çankaya ilçesinde 47 kadın muhtar görev yaparken ikinci sırada Konak geliyor. İzmir’in Konak ilçesinde 23 kadın muhtar görevde. Yenimahalle ilçesinde 20 kadın muhtar bulunuyor.

4 İLDE KADIN MUHTAR YOK

Türkiye’de Bitlis, Muş, Sinop ve Şanlıurfa olmak üzere toplam 4 ilde ne köylerde ne de mahallelerde kadın muhtar yer alıyor. Bayburt, Hakkâri ve Siirt’te ise yalnızca 1’er kadın muhtar görev yapıyor.

ETİKETLER

Editörün Seçimi