Resmi tatil ve sokağa çıkma yasağına rağmen birçok işçi 1 Mayıs’ı da çalışarak geçirdi

Fotoğraf: AA

1 Mayıs İşçi Bayramı, bu yıl yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını gölgesinde karşılandı. Birçok işçi 'birlik, mücadele ve dayanışma günü' olan 1 Mayıs'ta da çalışmak zorunda kaldı.

Aralarında ekmek fırınında çalışanlar, tarım işçileri, temizlik personeli, uzun yol şoförlerinin de bulunduğu birçok iş kolunda çalışan işçiler, resmi tatil ve sokağa çıkma kısıtlaması olmasına rağmen 1 Mayıs'I da çalışarak geçirdi. 

Anadolu Ajansı muhabirine konuşan işçiler, 1 Mayıs olsa da çalışmak zorunda olduklarını anlattı.

'BAYRAM DA OLSA SAVAŞ DA OLSA İŞ BAŞINDAYIZ'

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ilçesinde ekmek fırınında çalışanlardan Serhat Karakoç, 1 Mayıs'ı çalışarak geçirdiklerini söyledi.

"Bayram da olsa, savaş da olsa fırıncılar işlerinin başında" diyen Karakoç, koronavirüs tedbirleri kapsamında 31 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmasına rağmen temel gıda ihtiyacı olan ekmek üretimi için çalıştıklarını belirtti.

Berat Akbaba ise 13 yıldır fırında çalıştığını ifade ederek, "Bugün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ama biz yine de çalışıyoruz. Koronavirüs tedbirleri kapsamında ramazan ayında da çalışmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

‘GECEMİZİ GÜNDÜZÜMÜZE KATARAK SÜREKLİ ÇALIŞIYORUZ’

Elazığ Belediyesi bünyesinde görev yapan temizlik işçileri de 1 Mayıs'ı çalışarak geçiriyor. Temizlik personelinden 2 çocuk babası Hakan Turgut, 11 yıldır işini sürdürdüğünü dile getirerek, "İşimiz temizlik yapmak. Ülke olarak koronavirüs ile mücadele ediyoruz. Temizliğe çok önem vermemiz lazım. Temizlik işçileri olarak görevimiz gereği gecemizi gündüzümüze katarak sürekli çalışıyoruz. Bayram, tatil bilmiyoruz. 1 Mayıs işçi bayramı ama biz işimizin başındayız. Çünkü bizim görevimiz bu" dedi. 'Halinden memnun olduğunu' söyleyen Turgut, "Allah çok şükür, hiçbir şikayetimiz yok" dedi. 

‘1 MAYIS OLDUĞUNU BİLMİYORDUK, SAYENİZDE ÖĞRENDİK’

Mardin'de uzun yol şoförleri de kamyon ve TIR'lara yüklenen ürünleri adreslerine ulaştırmak için 1 Mayıs'ı yollarda geçirdi.

Şoförlerden Felemez Taş, 25 yıldır bu işi yaptığını belirterek, ömrünün yarısından fazlasının yollarda geçtiğini söyledi.

7 gün 24 saat yollarda olduklarını ifade eden Taş, "1 Mayıs kutlu olsun, vatanımız milletimiz için hayırlı olsun. Bize bayram yok, sürekli yollardayız, çalışıyoruz. 1 Mayıs olduğunu bilmiyorduk, sayenizde öğrendik." dedi.

‘BAYRAMI TARLADA ÇALIŞARAK GEÇİRİYORUZ’

Siirt'te tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayanlar da 1 Mayıs'ı çalışarak geçirdi.

Fıstık fidanı yetiştirilen tarlada çalışan Yusuf Keleş, Covid-19 salgınına ve ramazana rağmen çalışmak zorunda olduklarını söyledi.

1 Mayıs'ı da iş başında geçirdiklerini dile getiren Keleş, koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kuralına uyarak, maske takarak tarımda çalışmaya devam ettiklerini aktardı. Keleş, fıstık fidanının içindeki yabani otları topladıklarını anlatarak, "Bayramı tarlada çalışarak geçiriyoruz. Tüm işçilerin bayramını kutluyorum" diye konuştu.

'1 MAYIS AMA ÇALIŞMAK ZORUNDAYIM'

Tarlada çalışan Nesim Keleş de ekmek parası kazandıklarını belirterek, bayramda da çalışmak zorunda olduklarını söyledi.

Çobanlık yaparak geçimini sağlayan Hamit Dayan ise yaklaşık 20 ailenin küçükbaş hayvanını kendisine emanet ettiğini aktardı. Dayan, "Bir mahallenin hayvanlarına çobanlık yapıyorum. Bugün 1 Mayıs ama mecbur çalışmak ve hayvanlara bakmak zorundayım. Tüm işçilerin bayramını kutluyorum." şeklinde konuştu.

ARICILAR DA İŞ BAŞINDA

Batman'da arılarını Doğu ve Güneydoğu'daki yaylalara çıkarmak için hazırlık yapan arıcılar da kovanlarının bakımıyla uğraşıyor.

Balpınar beldesinde arıcılıkla uğraşan Mehmet Ekmiş baharın gelmesiyle arıların çoğalma ve polen toplama zamanı olduğunu, bunun için yoğun mesai harcadıklarını aktardı.

Ramazana rağmen güneşin ilk ışıkları ile araziye çıkarak, kovan bakımı yaptıklarını, ürün topladıklarını anlatan Ekmiş, "Bütün işçi kardeşlerimizin bayramını kutluyorum. Bugün işçi bayramı olmasına rağmen işimizin başında çalışıyoruz. Vatandaşlarımıza kaliteli arı ürünlerini toplamaya çalışıyoruz" dedi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi