Vakıfbank'tan 'İBB'ye haciz' açıklaması

VakıfBank, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) hesaplarına getirilen haciz işlemiyle ilgili açıklama yaptı.

İBB’nin metro inşaatı için ayırdığı döviz cinsinden parayı, AKP döneminden kalan borç yüzünden haczetmek Met-Gün İnşaat’a Türk Lirası’na çevirerek ödeyen Vakıfbank, icra dairelerinin talimatlarına göre işlem yapmak zorunda olduklarını iddia etti.

Banka, karar merciinin icra daireleri olduğu ve gerekeni yaptıklarını belirtirken açıklama şöyle devam etti:

“Üçüncü kişi konumundaki bankaların, icra daireleri tarafından alınan haciz ve hacizli paranın gönderilmesi kararlarını uygulamamak gibi bir yetki ve inisiyatifleri bulunmamaktadır. Haczine karar verilen hesaplara ilişkin haczedilmezlik iddiaları için borçlu belediye tarafından ilgili icra dairesine ve görevli mahkemelere müracaat edilmesi gerekir. Kanunen yetkili icra dairelerinin açık ve kesin talimatlarına göre işlem yapmak zorunda olan bankamız aleyhinde asılsız açıklama yapanlar hakkında hukuki ve cezai yollara başvurulacaktır.”

İMAMOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, proje paralarını haciz kararı aldıran şirketin hesabına aktardığı gerekçesiyle Vakıfbank hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

Sözcü'den Deniz Zeyrek'e konuşan İmamoğlu, İBB'nin metro inşaatı için Avrupa'dan aldığı kredi parasının banka hesabına yattığı gün dövizin bozdurularak şirketin hesabına aktarıldığını söyledi.

NE OLMUŞTU?

Met-Gün İnşaat isimli firma, AKP döneminden kalan belediyeden alacağını haczetmek istedi. Vakıfbank, İBB’nin metro inşaatı için ayırdığı dövizi TL’ye çevirerek 565 milyon lirayı şirkete ödedi. İBB yaptığı açıklamada işlemin Belediye Kanunu’na aykırı olduğunu duyurdu.

İlgili kanunun 15. maddesi şöyle:

“Belediyenin proje karşılığı borçlanma yoluyla elde ettiği gelirleri, şartlı bağışlar ve kamu hizmetlerinde fiilen kullanılan malları ile belediye tarafından tahsil edilen vergi, resim ve harç gelirleri haczedilemez.

Yurt dışından alınan kredilerin bekletildiği hesaplara yapılan işlemle birlikte, İstanbul’da metro yatırımı için ayrılan kaynak, geçmiş dönem yapılan asfalt çalışmalarına gitmiş oldu.”

AA, Gazete Duvar, Tükenmez

ETİKETLER

Editörün Seçimi