'Demokrasi İçin Buluşuyoruz' mitingi yasaklandı

Ankara Valiliği, Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri'nin yarın Tandoğan Meydanı'nda düzenleyeceği 'Demokrasi İçin Buluşuyoruz' mitingi yasakladı. Valilik'ten tertip komitesine konuya ilişkin bir yazı gönderildi.

Kararı yazılı olarak Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Eşbaşkanı Zeyno Bayramoğlu'na ileten Ankara Valiliği'nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"'Demokrasi için buluşuyoruz' konulu yürüyüş ve açık hava toplantısı 5442 sayılı İl İdaresi Kanunun 11’inci ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunun 17'inci maddesi hükümleri kapsamında uygun görülmemiştir."

2911 sayılı kanunun 11. Maddesi, “Bölge valisi, vali veya kaymakam, millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla belirli bir toplantıyı bir ayı aşmamak üzere erteleyebilir veya suç işleneceğine dair açık ve yakın tehlike mevcut olması hâlinde yasaklayabilir” hükmünü düzenliyor.

HDP’nin “Demokrasi İçin Buluşuyoruz” etkinlikleri kapsamında Adana ve İzmir’de düzenleyeceği buluşmalar da valilikler tarafından yasaklanmıştı.

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi