Van Depremi'nin üzerinden 8 yıl geçti

23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen Van-Erciş merkezli deprem ve 9 Kasım 2011 günü yaşanan Van-Edremit merkezli deprem; Van ve ilçelerinde çok kuvvetli bir şekilde hissedildi. Bölgenin yapı stoğu nedeniyle yıkıcı hasar yaratan ve çok sayıda can kaybına yol açan depremlerde toplam 644 kişi hayatını kaybetti. Erciş’e bir gün boyunca arama-kurtarma ekibi gönderilmemesi ve çadır almak için AFAD’ın kapısına dayanan depremzedelere gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale edilmesi hafızalardaki yerini koruyor.

BİR GÜN BOYUNCA ARAMA-KURTARMA EKİBİ GÖNDERİLMEDİ

Depremden en çok etkilenen ve neredeyse tamamı yerle bir olan Erciş’e bir gün boyunca arama-kurtarma ekibi gönderilmemesi tartışmalara neden olmuştu. Başta ilçe merkezi ve ilçeye bağlı köylerde olmak üzere çok sayıda kişinin geç gelen yardım nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi. Kerpiç evlerin yerle bir olduğu köyler adeta kaderine terk edilirken, yetkililer “Tehlike geçti evlerinize dönün” dedi. Hasarlı evlerine dönen bir çok kişi, 16 gün sonra, 9 Kasım’da meydana gelen depremde can verdi.

DEPREMZEDEYE GAZ VE TAZYİKLİ SU

Çadır almak için AFAD’ın kapısına dayanan depremzedelere gaz bombası ve tazyikli suyla saldırıldı. Bir çok kişi enkaz halindeki evinin yakınına kendi imkanlarıyla kurduğu barakalarda yaşadı. Bir çadır almayı başaranlar soğuktan korunabilmek için çadırların içine soba kurdu. Sobalardan dolayı 200’ü aşkın çadır yandı, 11 çocuk yaşamını yitirdi.

MALİYETİNİN İKİ KATI FİYATA SATILDI

2012’nin Nisan ayında Van ve Erciş başta olmak üzere 32 noktada konteyner kentler kuruldu. Yazın sıcak, kışın ise soğuk olan konteynerde de durum farklı olmadı. TOKİ’nin yaptığı 17 bin civarında konut ise toplanan milyonlarca lira yardıma rağmen maliyetinin iki katı fiyata satıldı.

DEPREMİN ŞİDDETİ

Depremin merkez üssü Van'a 17 kilometre uzaklıktaki Tabanlı köyü olarak belirlendi. Yapılan değerlendirmelerde depremin büyüklüğü; Kandilli Rasathanesi tarafından Richter ölçeğine göre 6.6Mw, ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu tarafından ise 7.2 Mw olarak duyuruldu. Kandilli Rasathanesi'nden daha sonra yapılan açıklamada, deprem şiddetinin merkez üssünde 9 olduğu belirtildi ve depremin moment büyüklüğü 7.2 Mw olarak tekrar düzeltildi.

ARTÇI DEPREMLER

Depremin birinci haftasında bölgede büyüklüğü 4,0-4,9 arasında değişen deprem sayısı 187, 5'ten büyük olan deprem sayısı ise 13 olmuş, ilk ay içinde bölgede her gün ortalama 180 artçı deprem meydana gelmiştir. Bugüne kadar 11.000'den fazla artçı deprem olmuştur.

ANADOLU'DA MEYDANA GELEN EN BÜYÜK DEPREMLERDEN BİRİ

Deprem, Hakkâri, Ağrı, Iğdır, Erzurum, Kars, Muş, Bitlis, Siirt, Batman, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa gibi çevre illerde, İran ve Kuzey Irak'ta da hissedildi. Depremde birçok bina yıkıldı, elektrik ve telefon hatları kesildi. Cumhuriyet tarihi boyunca Anadolu'da meydana gelen en büyük depremlerden biri olarak kayıtlara geçti.

KAÇ KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ?

23 Ekim 2011'de saat 13:41'de Van'da meydana gelen ve 25 saniye süren deprem sonucunda 644 kişi hayatını kaybetti, 1.966 kişi yaralandı.

SİSMOLOJİ GÖZLEM AĞI: HİROŞİMA'YA ATILAN ATOM BOMBASINDAN DAHA ŞİDDETLİ

Ulusal Sismoloji Gözlem Ağı'nın verilerine göre, deprem sonucu açığa çıkan devasa enerji miktarının oluşturduğu enerjinin Hiroşima'ya atılan atom bombasının 33,2 katına, meydana gelen artçılar da hesaba katıldığında, açığa çıkan enerjinin 37 atom bombasına denk olduğu belirtildi.

Depremin birinci haftasında bölgede büyüklüğü 4,0-4,9 arasında değişen deprem sayısı 187, 5'ten büyük olan deprem sayısı ise 13 olarak kayıtlara geçti. İlk ay içinde bölgede her gün ortalama 180 artçı deprem meydana geldi ve bugüne kadar 11.000'den fazla artçı deprem oldu.

2 MUHABİR HAYATINI KAYBETTİ

Van'da 9 Kasım'da meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki ikinci depremde ise çöken Bayram Otel'in enkazı altında kalan Doğan Haber Ajansı (DHA) Diyarbakır muhabiri Cem Emir ve Van muhabiri Sebahattin Yılmaz, hayatını kaybetti.

Cem Emir'in cansız bedeni 11 Kasım'da saat 22.30 sıralarında çıkarılırken, Sebahattin Yılmaz'a ise depremin üstünden 54 saat 42 dakika sonra sabaha karşı 04'e doğru ulaşıldı.

DHA Van Bürosu muhabiri Sebahattin Yılmaz ile DHA Diyarbakır Bürosu muhabiri Cem Emir, 23 Ekim'deki 7,2'lik depremde gördüğü hasara rağmen faaliyetini sürdüren, 5,6'lık depremde de yerle bir olan Bayram Oteli'nin enkazında onlarca kişiyle yaşamlarını yitirdi.

Sebahattin Yılmaz ile Cem Emir, çarşamba günü gün boyu deprem bölgesinde bakanların temaslarını ve diğer gelişmeleri izleyip haberlerini geçmiş, saat 20.30 sıralarında döndükleri Bayram Oteli'nde günün son haber ve görüntüleri geçerken depreme yakalanmışlardı.

'MORG CESET DOLU'

Erciş Deprem Hastanesi'nde hemşire olarak çalışan Eda Ekizoğlu 23 Ekim'de depremin ardından isyan etti. Öğlen saatlerinde meydana gelen depremden sonra akşama kadar kimsenin yardım getirmediğini belirten Eda Ekizoğlu, “Morg ceset dolu, üzerlerine basmamak için çaba sarf ediyoruz. Deprem anından beri yardım gelmedi. Hastanede elektirikler kesik olduğu için hastane bahçesinde yaralılara müdahale etmeye çalışıyoruz. Hastanenin jeneratör olan kısımlarında da yaralılara müdahale yapmaya çalışıyoruz. Ancak çadır bile getirilmedi. Sadece çevre hastanelerden gelen doktor, hemşire ve ambulanslar dışında yardım söz konusu değil. Yetkililere sesleniyoruz. Artık buraya el atsınlar’’ dedi.

KÖYLERE YARDIM GİTMEDİ

Bianet'te yer alan habere göre, depremden etkilenen köylerde en yaygın sorun çadır eksikliğiydi. Köylerin çoğunluğunda halk ateş yakarak ya da yanlarındaki battaniyelere, kazaklara sarılarak kendi imkanlarıyla ısınmaya çalıştı, özellikle çocuklar ve yaralılar soğuktan çok etkilendi. Depremden sonra Alaköy, Karagündüz Köyü, Ulupamir Köyü ve Gevaş'a bağlı Yoldöndü Köyü'ne yardım gitmedi, Bayramlı Köyü çadır bekledi.

SOĞUK CAN ALDI

Erçiş'in Çelebibağ Beldesi'nde çadır alamadıkları için kendi yaptıklar naylon çadıra sığınan 12 kişilik Olgun ailesinin altı yaşındaki çocukları zatürre nedeniyle hayatını kaybetti.

 

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi