Milletvekilliği düşürülen HDP'li Leyla Güven'in memleketi Hakkari'de 15 gün eylem yapmak yasaklandı

Hakkari’de miting, gösteri yürüyüşü, oturma eylemi, basın açıklaması, açlık grevi, çadır kurma, stant açma gibi eylem ve etkinliklerin 15 gün süreyle yasaklandığı bildirildi.

Bugün HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ve HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile birlikte milletvekilliği düşürülmüştü.

TBMM’nin sitesinde yer alan listeye göre HDP’nin vekil sayısı 58’e geriledi.

VALİLİK YASAK KARARINI AÇIKLADI

Valilik açıklamasında yasaklama kararının “Cumhuriyetin temel nitelikleri, devletin ülkesi ve milletin bölünmez bütünlüğü ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin engellenmemesi, milli güvenlik ve kamu düzeninin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, hak ve özgürlüklerin korunması, meydana gelebilecek muhtemel bir provokasyon ve yaşanması muhtemel toplumsal olayların önlenmesi” amacıyla alındığı belirtildi.

Yasağın tam kapsamı ise şu şekilde:

 ”2911 Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19 maddeleri ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11. maddesi hükümleri gereğince Valilik ve Kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler hariç olmak üzere, Hakkari il sınırları içerisinde (İl merkezi, ilçeler, polis ve jandarma sorumluluk bölgelerinin tamamı) 5 Haziran saat: 00.01’den 19 Haziran saat: 23.59’a kadar 15 gün süreyle meydan, cadde, sokak, yol, park gibi umuma açık alanlarda miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, konser, şenlik, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş, poster asma ve benzer türdeki her türlü eylem ve etkinliklerin yapılmasının yasaklanması kararı alınmıştır.”

ETİKETLER

Editörün Seçimi