YKS ve LGS tarihlerine gençlerden tepki: Sandıkta Görüşürüz

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşanı Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası normalleşme takvimiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, milyonlarca öğrencinin merakla beklediği üniversite ve liselere giriş sınavlarının tarihlerini açıkladı.

,Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamalada, "Yüksek öğretim kurumları sınavı 27-28 Haziran'da, LGS 20 Haziran'da, askeri öğrenci sınavı 14 Haziran'da yapılacaktır." dedi.

TEMMUZA ERTELENMİŞTİ

ÖSYM 'nin açıkladığı ilk sınav takviminde Yükseköğretim Kurumları Sınavının Haziran ayında yapılacağına yer verilmişti. Ancak koronavirüs salgını nedeniyle Yükseköğretim Kurumları Sınavı oturumlarının (TYT AYT YDT) 25-26 Temmuz 2020 tarihlerine ertelendi.

Son yapılan açıklamaya göre ise sınav tekrar Haziran ayına çekildi.

MUHARREM İNCE'DEN TEPKİ

CHP'nin 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'ndeki adayı olan Muharrem İnce sınav tarihleri ile oynanmasına tepki gösterdi.

İnce, sosyal medyadan "Yıllarca öğrencilerini sınavlara hazırlamış bir öğretmen olarak sınav tarihi ile oynamanın öğrencilerin psikolojisi ile oynamak olduğunu biliyorum. Yaşadığımız süreç çocuklarımızın psikolojisini yeterince etkiledi. Bu hatadan vazgeçin. Çocuklarımıza kıymayın." mesajını paylaştı.

KILIÇDAROĞLU: GENÇLERİMİZİN HAYALLERİNİ ÇALMAYIN
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da "Temmuz ayına ertelenen YKS’nin öne alınarak Haziran’da yapılacak olması; gençlerimizin geleceklerini ve umutlarını çalmak, emeklerini boşa çıkarmak, onlara kulak tıkamaktır! Gençlerimizin hayallerini çalmayın" ifadeleri ile tepki gösterdi.

DAVUTOĞLU: ZAMAN NE ÇABUK GEÇİYOR
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise duruma "Öğlen YKS’ye 82 gün varken, akşam 54 gün kaldı. Zaman ne çabuk geçiyor!.. 2 ay içerisinde 3 farklı sınav tarihi ilan edilir mi? Gençlere bir söz verecekseniz o sözü tutacaksınız" ifadeleriyle yanıt verdi.

GENÇLERDEN SOSYAL MEDYADA YENİ TARİHE TEPKİ

Erdoğan'ın sınav tarihlerinin yeniden haziran ayına çekilmesinin ardından sosyal medya üzerinde çok sayıda öğrenci duruma tepki gösterdi.

Karar sonrasi çok sayida öğrencinin #sandıktagörüşürüz etiketiyle gösterdiği tepki Twitter'da kısa sürede Trend Topic (TT) listesine girdi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi