Ali Hemdan'ı öldüren polis hakkında dava açıldı: 'Etkili yargılama şart'

Suriyeli 18 yaşındaki mülteci Ali el Hemdan'ın polis tarafından öldürülmesine dair, üst sınırı müebbet hapis cezası olan 'kasten öldürme' suçundan açılan davanın ilk duruşması 9 Temmuz Perşembe günü Adana 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana şubeleri ile Adana Barosu cinayetin örtbas edilmemesi ve cezasızlık politikasına son verilmesi için davaya sahip çıkma çağrısı yaptı.

DAVAYI TAKİP ETME ÇAĞRISI

ÇHD ve İHD Adana şubeleri ile Adana Barosu Evrensel'den Volkan Pekal'a yaptıkları açıklamalarda kamuoyunu davayı takip etmeye çağırdı.

'ÖRTBAS EDİLMEMESİ İÇİN AVUKATLARA ÇOK GÖREV DÜŞÜYOR'

İddianameye yansıyan Kriminal Polis Laboratuvarı raporuyla kamera görüntüleri arasında polisi aklamaya yönelik çelişki olduğunu ifade eden ÇHD avukatlarından Ümit Büyükdağ, cezasızlık politikalarının sonucu olarak bu tür davaların örtbas edilmeye çok uygun davalar olduğunu belirterek “Örtbas edilmemesi için avukatlara çok görev düşüyor. Etkili bir takip yapılması gerekiyor” dedi. Cezasızlık politikasının sonucu olarak kolluk kuvvetlerinin bu cesareti gösterebildiğini ifade eden Büyükdağ, “Bir ceza almayacaklarını bilerek hareket ediyorlar. Bunların bir daha gerçekleşmemesi için faillerin etkili bir biçimde cezalandırıldığının görülmesi gerekiyor” dedi.

'ADALETİ YANILTMAK SUÇUNU İÇEREBİLİR BU DAVRANIŞ'

Adana Baro Başkanı Veli Küçük, dosyanın ve iddianamenin detaylarını aldıktan sonra davaya katılma talebinde bulunacaklarını ifade etti. Polis Kriminoloji Raporu’nun görüntülerde açık hedef göstererek yapılan bir atış söz konusu olduğunu ifade eden Küçük, “Duvardan ya da sert bir cisimden sekerek parçasının isabet ettiği gibi çok zorlama ve üzerine gidilmemesi durumunda polis memurunu kurtarmaya dönük gerçeğe aykırı bir rapor söz konusu. Burada Adli Tıp Kurum ve üst düzey bilirkişi raporu alındıktan sonra Polis Kriminoloji Laboratuvarında bu raporu veren görevliler hakkında da yasal işlem yapmak lazım. Adaleti yanıltmaya çalışmak suçunu içerebilir bu davranış” dedi.

'DAVA AÇILMASI YETMEZ'

Olay yerini inceledikten sonra ÇHD ve Baro ile birlikte rapor hazırlayan İHD Adana Şube Başkanı İlhan Öngör, raporda belirttikleri birçok hususun iddianamede geçtiğini belirterek “Dava açılması yetmez. Etkili bir yargılamanın da yapılması gerekir. Bu yüzden bu davayı gözlemci olarak takip edeceğiz” dedi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi