Araştırma:  Türkiye'de insan haklarının ihlal edildiğini düşünenler yüzde 82

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, MetroPOLL Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi ile birlikte hazırladığı İnsan Hakları Algısı Araştırması sonuçlarını açıkladı.

 Türkiye genelinde 28 ilde 2 bin 651 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılan anketin sonuçlarına göre, "Polisin vatandaşa vurma hakkı vardır" ifadesine katılanların oranı yüzde 16,4 olurken, katılamayanların oranı yüzde 75,1 oldu.

 Independent Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine göre araştırmada yöneltilen "Polisin gözaltına aldığı suçlulara şiddet uygulama hakkı vardır" ifadesine katılanların oranı ise yüzde 15,6, katılmadığını belirtenlerin oranı da yüzde 75,6 olarak belirlendi.

Araştırmaya göre, Türkiye'de polis şiddetine en az yüzde 15 oranında destek verildiği görülüyor.

Araştırmada katılımcılara "Temel hak ve özgürlüklerinizin kısıtlandığını hissediyor musunuz?" sorusu da soruldu. "Evet" yanıtını verenler yüzde 62,6 oranına ulaşırken, "Hayır" diyenlerin oranının yüzde 35,2 olduğu tespit edildi.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nde yayımlanan araştırmada, başkasının hakkını savunmak için herhangi bir eylem, kampanya, protesto ya da faaliyete katılanların oranı da verildi. Araştırmaya göre, Türkiye'de başkasının hakkını savunmak için bir organizasyona katılanların oranı yüzde 18,3'te kalırken, katılmayanlar yüzde 71,9 olarak belirlendi.

Düşünce özgürlüğü ile ilgili sorulan soruda ise, "Türkiye'de insanlar düşüncelerini özgürce ifade edebiliyor" diyenlerin oranı yüzde 37,7 oranında çıkarken, olumsuz yanıt verenlerin oranının yüzde 52,4 olduğu paylaşıldı.

Katılımcılara yöneltilen bir diğer soru ise sosyal medyada yapılan paylaşımlarla ilgili. Twitter, Facebook gibi sosyal medya platformlarında düşüncelerini rahatça ifade edebildiğini söyleyenlerin oranı yüzde 38,4 çıkarken, edemediğini söyleyenlerin oranı daha fazla. Araştırmaya göre yüzde 43,4 bir kesim sosyal medyada rahat değil.

Araştırmadaki bir diğer çarpıcı bulgu ise katılımcıların temel hak ve özgürlüklerinin kısıtlandığını hissetmesiyle ilgili. "Temel hak ve özgürlüklerim kısıtlanıyor" diyenler yüzde 62,6'lık bir orana ulaşıyor. Aksi yönde görüş belirtenlerin oranı ise yüzde 35,2.

Katılımcıların yüzde 82,3'ü Türkiye'de insan haklarının ihlal edildiğini düşündüğünü belirterek çoğunluğu oluştururken, ihlal edilmediği yönünde görüş bildirenler yüzde 9,8 olarak belirlendi.

Katılımcılara "Davaların uzun süre sonuçlanmaması insan hakkı ihlalidir" ifadesine katılıp katılmadıkları da soruldu. Katılanlar yüzde 82,6'ya ulaşırken, katılmayanların oranı yüzde 11,6

ETİKETLER

Editörün Seçimi