AVM çalışanları: Ayakkabı ya da kozmetik acil ihtiyaç değil, hepimiz risk altındayız

Nilay Göl


TÜKENMEZ HABER- Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında kapatılan alışveriş merkezleri (AVM), bugün yeniden faaliyete geçti.

Tükenmez Haber'e konuşan bir giyim mağazasında çalışan kadın satış danışmanları, AVM'lerin ticari kaygılardan dolayı açıldığını söyledi.

"Giyim, kozmetik, ayakkabı... Bunların hiçbiri acil ihtiyaç değil" diyen bir AVM çalışanı, "Sahillerin yasak olup AVM'lerin açık olması mantıklı değil" dedi.

Çalışanlar, işten çıkarılma kaygısı nedeniyle haberde isimlerinin kullanılmasını istemedi.

'SAHİLLERİN YASAK OLUP AVM'LERİN AÇIK OLMASI MANTIKLI DEĞİL'

AVM'lerin açılmasının doğru olmadığını söyleyen çalışan, "Her ne kadar önlem alınsa dahi bulaşma riski çok fazla. Biz de maalesef risk altında kalıyoruz. Sahillerin yasak olup AVM'lerin açık olması mantıklı değil" dedi.

'GİYİM, KOZMETİK, AYAKKANI ACİL İHTİYAÇ DEĞİL'

"Giyim, kozmetik, ayakkabı... Bunların hiçbiri acil ihtiyaç değil. AVM'lerin açılma kararını kesinlikle doğru bulmuyorum" diyen çalışan, "AVM'ler, ticari kaygılardan dolayı açıldı. Açılma kararında Ramazan Bayramı'nın etkisi olduğunu düşünüyorum. Çünkü, bayram alışverişi sebebiyle mağazalar için ticari bir hareketlenme olacak" ifadelerini kullandı.

AVM'LERDE ALINACAĞI AÇIKLANAN ÖNLEMLER

Koronavirüs salgını devam ederken açılan AVM'lerde şu kuralların geçerli olacağı açıklandı:

  • Maskesiz müşteri AVM’ye alınmayacak.
  • Müşteriler AVM'ye girmeden önce ateşleri ölçülecek.
  • AVM'ler termal kamera ile izlenecek, vücut ısısı yüksek olan tespit edilebilecek.
  • Müşterilerin mağazalarda 2 metre sosyal mesafe kuralına uyması sağlanacak.
  • AVM'lerde her 10 metrekareye bir müşteri kabul edilecek şekilde içeri insan alınacak.
  • Yürüyen merdivenlerin her bir saatte bir dezenfekte edilmesine özen gösterilecek.
  • AVM içindeki sinema salonları, spor salonları, restoranlar ve kuaförler kapalı kalacak.

'AVM İÇİNDE SOSYAL MESAFEYİ KORUMAK MÜMKÜN OLMAYACAK'

AVM'ler alınan önlemlerin ise yeterli olmadığını belirten çalışan, sözlerine şöyle devam etti:

"Her ne kadar vücut ısıları ölçülse dahi virüs kuluçka döneminde olabilir. Sosyal mesafeyi günlük hayatta korumakta zorlanırken AVM içerisinde korumanın pek mümkün olmayacağını düşünüyorum.

'MÜŞTERİNİN TEMAS ETTİĞİ ÜRÜNLERE BİZ DE TEMAS EDECEĞİZ'

Bir müşteri maske taksa bile ürünlere elleri ile temas edecek, daha sonra biz de o ürünlere temas edeceğiz. Çalışmanın verdiği rehavet ile ellerimizi yeterince dezenfekte edebileceğimizi düşünmüyorum. Denemek isteyenler de mutlaka olacaktır, bu yüzden risk çok daha fazla olacaktır. Ayrıca dezenfektanlar bunlar için yeterli olmayacaktır."

'AVM'LER TİCARİ KAYGILARDAN DOLAYI AÇILDI'

Başka bir AVM'de çalışan satış danışmanı ise şunları söyledi:

"AVM'ler açık alanlara göre daha çok risk taşıyor. 'Kıyafet' acil bir ihtiyaç değil, önceliğimizin sağlık olması gerektiğini düşünüyorum. Açılma kararının tamamen ticari kaygılardan dolayı olduğunu düşünüyorum. Bayramın yaklaşması, bayram alışverişi yapacak insanlar olacağını düşünerek ticarette hareketlenme bekleniyor olabilir.

'MASKELERİN KALİTESİ DE MEÇHUL'

Alınan önlemlerin yeterli olmadığını düşünüyorum. Evet maskesiz alınmayacak ama maskelerin kalitesi de meçhul. Ateş ölçerin de yeterli olduğunu düşünmüyorum çünkü hiçbir belirti göstermeyip sadece bu virüsü taşıyıp bulaştıran insanlar da var. Ayrıca AVM'ye ön girişler nasılsa aynı özenin depolar içinde verilmesi gerekiyor."

ETİKETLER

Editörün Seçimi