Çiftçilerden tepki: Soğan markette 4 TL, bizde de 10 kuruş

Fotoğraf: MA

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde, fiyatındaki düşüş nedeniyle ekili soğanların birçoğu tarlalarda çürümeye bırakıldı. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Ekilmedik bir karış toprak kalmasın" çağrısını hatırlatan çiftçiler, marketlerde kilogram fiyatı 2 ila 4 TL arasında değişen soğanın tarladaki ederinin 10 kuruş olduğunu söyledi.

'BU DURUMDAN BİZİ KİM KURTARACAK?'

Kente bağlı Elbendi Mahallesi'ndeki çiftçilerden Kamil Körpe, 80 dönümlük tarlaya ektiği soğanı topladığına pişman olduğunu söyledi. Körpe, mazot, gübre, elektrik ve ilaç masrafları hariç toplam 80 bin TL'ye yakın masrafı olduğunu kaydetti. Körpe, bir torba soğanın kendisine 10 TL'ye mal olduğunu, ancak 4 TL'ye satmak zorunda kaldığını söyledi. Soğanın kilogramının 10 kuruştan satılmasının masraflarını bile karşılamadığına dikkati çeken Körpe, “Biz çiftçiler öldük. Soğan ekenlerin hepsi bu yıl battı. Bu durumdan kim bizi kurtaracak? Tarım Bakanı Mısır’dan soğan ithal ederse, bizimde halimiz bu olur. Soğan markette 4 TL, bizde de 10 kuruş. Bunun anlamı nedir?” diye sordu.

'ELEKTRİK PARASINI NASIL BU TARLADAN ÇIKARIRIM?'

2 yıldır soğan ektiğini aktaran çiftçilerden Mehmet Aydoğan ise, bu yıl soğanın para etmediğini, tarlada çürümeye bıraktıklarını belirtti. Boş soğan torbasının 1 TL olduğuna dikkati çeken Aydoğan, “Bir ton soğan 100 lira diyorlar. Nasıl yapalım, nereye gidelim? Evimiz başımıza yıkıldı. Elektrik parası 80 bin lira gelmiş. Elektrik parasını nasıl bu tarladan çıkarırım? Zaten DEDAŞ evimizi yakmış. İkide bir ceza kesiyor. Tüccarlar bizi perişan ediyor. Resmen malımızın çürümesini istiyorlar. Cumhurbaşkanı ‘bir metre arazi boş kalmasın’ diyordu. Biz de ektik. Şimdi de malımız para etmiyor” şeklinde tepkisini dile getirdi.

MA

ETİKETLER

Editörün Seçimi