Demirtaş'ın avukatlarından, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı ve tutuklama emri veren hakime suç duyurusu

 

HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yeniden tutuklanması kararına dair avukatları, Diyarbakır Barosu Adli Yardım Hizmet Binası'ndan basın toplantısı düzenledi. Avukatları, Demirtaş’ın hangi saik ve yöntemlerle yeniden tutuklandığına ilişkin bilgiler paylaştı. Belgeleri Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Kahraman açıkladı.

Artı Gerçek’ten Remzi Budancir’in haberine göre, Selahattin Demirtaş'ın avukatları adına Kahraman'ın yaptığı açıklamada, Demirtaş'ın 3 yıldır "siyasi rehine" olarak Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulduğunu hatırlattı. Kahraman, Eş Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın tutuklanma şekli ve gerekçeleriyle, bugüne kadarki yargılanma süreçleri ve yargının aldığı son tutumun "siyasi rehine" algısını pekiştirdiğini ifade etti.

MAHSUPLUK BAŞVURUSU ESNASINDA SAVCILIK SEGBİS'LE İFADE ALMA HAZIRLIĞI YAPMIŞ

AİHM Büyük Daire duruşmasından 2 gün sonra tutuklu kalınan sürenin hesaplanarak mahkumiyet kararından mahsup edilmesinin beklendiğini belirten Kahraman, denetimli serbestlikle cezaevinden çıkmasını sağlamak amacıyla yapılan başvurunun karara bağlandığı gün yaşananları açıkladı:

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 20 Eylül 2019 tarihinde telefon ile Edirne Cezaevi Müdürlüğünü arayarak Sayın Demirtaş’ı SEGBİS odasında hazır etmelerini istemiştir. Hangi amaçla şifaen çağrıldığını öğrenmek üzere SEGBİS odasına çıkan müvekkil, Savcının 6-8 ekim olayları ve suç isnatları nedeniyle şüpheli olarak ifadesini almak istediğini öğrenmiştir. Sayın Demirtaş, suçlamaların kapsamı, cezaevinde oluşu, telefon ile çağrılmış olması ve Avukatlarının hazır olmaması gerekçesi ile daha sonra ve bizzat Ankara Cumhuriyet Başsavcılığında beyanda bulunacağını belirtmiştir. Bunun üzerine ifade alma işlemine son verilmiştir.

TUTUKLAMA YAPACAK HAKİM ARANMIŞ

Aynı gün öğleden sonra ve yine telefonla Sayın Demirtaş’ın tutuklamaya sevk edildiği, Edirne Cezaevi'ne ve biz avukatlarına bildirilmiştir. Tutuklamaya sevk edilen ve Edirne Cezaevi'nde SEGBİS odasında tek başına hazır edilen müvekkil, burada beklediği sırada,  Ankara Adliyesi koridorlarında Sayın Demirtaş’ı sorgulayacak ve tutuklayacak hakim arayışına girilmiştir. Öyle ki, günün Nöbetçi Hakimliği, 6. Sulh Ceza Hakimliği olmasına rağmen, ne hikmetse 1. Sulh Ceza Hakimliğine sorgu yaptırılarak müvekkil tutuklattırılmıştır.  Ankara Cumhuriyet Başsavcısının ve Başsavcı Vekillerinin de, adeta hükümet komiseri gibi, müvekkilin tutuklanmasına karar verildiği ana kadar Adliyede nöbet tuttuğunu da not etmek isteriz.

Sayın Demirtaş, 4 Kasım 2016 tarihinde tutuklandığı, 2 Eylül 2019 tarihinde tahliye edildiği ve halen Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılaması süren bir suçtan dolayı yeniden tutuklanmıştır. Üstelik bu tutuklama kararı, süren mevcut dava dosyası üzerinden değil, şüphelisi olduğu iddia edilen başka bir soruşturma dosyası üzerinden verilmiştir.

ŞÜPHELİSİ OLMADIĞI DOSYADAN TUTUKLANDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Sayın Demirtaş’ın tutuklandığı gün ve bir gün sonra olmak üzere 2 basın açıklaması ile “Demirtaş ve Yüksekdağ’ın, halen Ankara Ağır Ceza Mahkemelerinde yargılaması devam eden suçlardan dolayı değil, Başsavcılıklarının 2014/146757 Soruşturma sayılı dosyası kapmasındaki suçlamadan tutuklandıklarını, mükerrer bir soruşturma ve yargılama olmadığını”  beyan etmiştir.

Basın aracılığı ile kamuoyuna sunulan bu beyanı gerçek dışı olarak nitelemenin hafif kalacağını, bilerek ve isteyerek yapılan yalan bir beyan olduğunu;  görevi kötüye kullanma, suç uydurma, evrakta sahtecilik, adil yargılanmayı etkilemeye teşebbüs ve hürriyeti tehdit suçlarına vücut verdiğini önemle belirtmek isteriz. Çünkü Sayın Demirtaş ve Sayın Yüksekdağ, haklarında halen devam eden davalardaki aynı suçlamalarla tutuklandıkları gerçeği bir tarafa, her ikisi de, HAKLARINDA TUTUKLAMA KARARI VERİLEN ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞININ 2014/146757 SORUŞTURMA SAYILI DOSYASININ ŞÜPHELİSİ BİLE DEĞİLDİRLER. Tekrar etmekte ve vurgulamakta fayda var: Sayın Demirtaş ve Sayın Yüksekdağ, haklarında olmayan bir soruşturma üzerine tutuklanmışlardır.

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi