DİH'ten çağrı: Gözaltına alınan kadınlar serbest bırakılsın

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri ile Rosa Kadın Derneği yönetici ve üyeleri gözaltına alındı. Söz konusu olaya ilişkin açıklama yapan Demokrasi İçin Hukukçular (DİH), "Covid-19 salgını boyunca şiddetle yüz yüze kalan kadınlardan gelen başvurularla İstanbul Sözleşmesi kapsamında önemli bir görev üstlenen kadın kurumlarının aktivistleri değil kadınlar için tecavüz listeleri yayınlayanlar gözaltına alınsın! Gözaltına alınan kadınlar derhal serbest bırakılsın" ifadelerini kullandı.

'KADINLAR EVLERİ BASILARAK GÖZALTINA ALINMIŞTIR'

Demokrasi İçin Hukukçular tarafından yapılan açıklama şöyle:

"Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında bu sabah çoğunluğunu Diyarbakır’ın tek kadın derneği olan Rosa Kadın Derneği üyeleri ve TJA(Tevgera Jinên Azad) aktivistlerinin oluşturduğu kadınlar evleri basılarak gözaltına alınmış ve dernek binaları aranmıştır. Gözaltına alınan kadınlar Diyarbakır TEM şubede tutulurken, Rosa Kadın Derneği’nin tüm kayıt ve evraklarına hukuksuzca el konulduğunu ve soruşturma dosyası için kısıtlılık kararı alındığını öğrenmiş bulunuyoruz.

'HUKUKSUZ BİR MÜCADELE'

Kürt illerinde kadınlara yönelik her türlü şiddetle mücadele eden ve yoksulluğa karşı dayanışma gösteren kadın aktivistlere karşı, içinden geçtiğimiz Pandemi sürecinde dahi yönelen gözaltıları ve kadın mücadelesinin ‘terör’ yaftasıyla kriminalize edilmeye çalışılmasını kabul etmiyoruz. Derneğin kayıt ve belgelerine el konulması, aynı zamanda derneğe başvuran kadınların kimlik bilgileri ve özel hayatlarına ilişkin hukuksuz bir müdahale içermektedir.

'KADINLARIN KAZANILMIŞ HAKLARINA YÖNELİK BİR SALDIRI'

Kayyum atamalarıyla belediyelere bağlı kadın kurumlarının yok edilmesi, kadın derneklerinin kapatılması ve hedefe konan kadınların tutuklanmasının ardından, kentin tek kadın derneği olma özelliği olan Rosa Kadın Derneği başta olmak üzere kadın kurumlarına, siyasi parti yöneticileri kadınlara yönelik bu baskıcı tutumu aynı zamanda kadınların kazanılmış haklarına yönelik bir saldırı olarak görüyoruz.

'GÖZALTINA ALINAN KADINLAR DERHAL SERBEST BIRAKILSIN'

Covid-19 salgını boyunca şiddetle yüz yüze kalan kadınlardan gelen başvurularla İstanbul Sözleşmesi kapsamında önemli bir görev üstlenen kadın kurumlarının aktivistleri değil kadınlar için tecavüz listeleri yayınlayanlar gözaltına alınsın! Gözaltına alınan kadınlar derhal serbest bırakılsın!"

Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi