Gazeteci örgütlerinden Aziz Oruç'un tutuklanmasına tepki

Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde 11 Aralık'ta gözaltına alınan gazeteci Aziz Oruç, çıkarıldığı mahkemede 'örgüt üyesi olmak' iddiasıyla tutuklanarak Patnos Cezaevi'ne gönderildi. Oruç'un tutuklanmasına tepki gösteren gazetecilik örgütleri, Oruç hakkında mahkemenin hukuki değil, siyasi karar verdiğini belirtti.

'ARKADAŞIMIZ MANİPLE EDİLMEYE ÇALIŞILDI'

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) Sözcüsü Ayşe Güney, Aziz Oruç'un tutuklanmasının gazetecilik mesleğine yönelik bir suç olduğunu belirterek, "Arkadaşımız maniple edilmeye çalışıldı. Bir gazeteci üzerinden kamuoyuna yalan haber servis edildi. Bu da Türkiye’de basın özgürlüğü ve haber alma hakkı açısından çok kötü bir tablo. Aziz Oruç gazetecidir. Herkes de bunun tanığıdır” dedi. Güney, Oruç’un tutuklanmasının hukuki değil, siyasi olduğunu belirterek tüm gazetecileri dayanışmaya çağırdı.

'HUKUK ADETA İKTİDARIN KARARLARINI UYGULAMA VE ONAY MERCİİ HALİNE GELDİ'

Aziz Oruç’un İran ve Ermenistan’ın iş birliği sonucunda Türkiye sınırına bırakıldığını belirten Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral ise “Hukuk adeta iktidarın kararlarını uygulama ve onay mercii haline geldi. Hukuk iktidar ve Cumhurbaşkanı’ndan aldığı talimatı yerine getirdi. AKP medyası devreye girdi ve haysiyet cellatlığı yapıldı. Aziz terörize edilerek tutuklandı” dedi. “Aziz’in tutuklanmasıyla birlikte gazetecilere yönelik yeniden bir baskının başladığını söylemek mümkün” diyen Oral, gazeteci Oruç’un tahliye edilmesini istedi.

'AZİZ'İN TERÖRİZMLE SUÇLANMASI BİLİNÇLİ BİR YAKLAŞIM'

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) Sözcüsü Hakkı Boltan da Aziz Oruç’un gazeteci olmasına rağmen hedef gösterildiğini ifade etti. Boltan, “Aziz’in terörizmle suçlanması bilinçli bir yaklaşımdır. Amaç kamuoyunu farklı bilgilendirme, mahkemeyi etkileyip tutuklanmasını sağlamaktır. Haliyle böyle de oldu, Aziz yargılanmadan suçlu olarak gösterildi. Mahkeme de Aziz’in durumunu gözetmeden tutukladı. Bu da gösteriyor ki mahkemeler adli değil siyasidir” diye konuştu.

'GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR'

Yüzlerce gazeteci arkadaşlarının böyle tutuklandığını ve son verilere göre 139 gazetecinin cezaevlerinde tutulduğu bilgisini paylaşan Boltan, “Gazetecilik suç değildir. Gazeteciliği suç belleyenler şu anda suç işliyorlar. Özgür basın geleneği bu baskılarla susturulamaz” dedi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi