Haziran'da erkekler en az 21 kadını öldürdü

Erkekler, Haziran 2020'de en az 21 kadını öldürdü. Erkekler haziranda en az 61 kadına şiddet uyguladı, en az üç çocuğu öldürdü. Haziran ayıda en az 31 kadının ölümü medyaya şüpheli olarak yansıdı. Ayrıca, İstanbul ve Mersin'de LGBTİ+'lara (lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks) cinsiyetçi saldırılar gerçekleştiren erkekler, en az üç LGBTİ+'yı da yaraladı.

HAZİRANDA EN AZ 31 KADININ ÖLÜMÜ BASINA ŞÜPHELİ OLARAK YANSIDI

bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre haziranda en az 31 kadının ölümü (Burdur, Mardin 5, Mersin, Diyarbakır 2, Ankara 2, Samsun, Bursa, Denizli, Maraş, Adıyaman, Balıkesir 2, Aydın, Zonguldak, Antep, Kayseri, Ağrı, Burdur, Bayburt, Düzce, Nevşehir, Samsun, Urfa, Giresun) basına şüpheli olarak yansıdı.

ADANA'DA BİR KADIN MEŞRU MÜDAFAA HAKKINI KULLANDI

Haziran 2020’de Diyarbakır’da bir kadının ölümü basına “faili belirlenmemiş cinayet” olarak yansıdı. Adana'da bir kadın meşru müdafaa hakkını kullandı.

ERKEKLER, İSTANBUL'DA BİR KADINI ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS ETTİ

Erkekler, İstanbul’da bir kadını öldürmeye teşebbüs etti, üç kadını da öldürmekle tehdit etti.

DEVLET YÖNETİCİLERİ LGBTİ+'LARA YÖNELİK CİNSİYETÇİ SÖZLER SARF ETTİ

Ayrıca, İstanbul ve Mersin'de LGBTİ+'lara cinsiyetçi saldırılar gerçekleştiren erkekler, en az üç LGBTİ+'yı da yaraladı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın da aralarında olduğu devlet yöneticileri LGBTİ+'lara yönelik cinsiyetçi, ayrımcı sözler sarf etti, hedef gösterdi.

2020'NİN İLK ALTI AYINDA ERKEKLER 123 KADINI ÖLDÜRDÜ

2019'un ilk altı ayında erkekler, en az 160 kadını öldürmüş, 104 kadını taciz etmiş, 120 çocuğu istismar etmiş ve 21 kadına da tecavüz etmişti. Basına yansıyan verilere göre erkekler, 2019 ilk beş ayında 220 kadını yaralamış ve en az 229 kadını da seks işçiliğine zorlamıştı. 2020'nin ilk altı ayında erkekler, 123 kadını öldürdü, 61 kadını taciz etti, 134 çocuğu istismar etti, 31 kadına tecavüz etti. Erkekler en az 444 kadını seks işçiliğine zorladı, en az 291 kadına şiddet uyguladı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi