İHD: Hasta mahpus Abdülkadir Aksu için risk artıyor

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi tarafından yapılan açıklamada, "58 yaşındaki hasta mahpus Abdülkadir Aksu için risk artıyor" denildi. 20 yılı aşkın süredir cezaevinde bulunan Aksu'nun sağlık durumuna dikkat çekilen açıklamada, "Covid-19'dan kaynaklı risk altında olan mahpusların hastalığa yakalanması vb. herhangi bir olumsuzluktan devlet sorumludur" ifadelerine yer verildi.

'HASTA MAHPUSLARIN TEDAVİSİNİ YAPMAYACAKSANIZ EĞER ONLARIN SERBEST BIRAKILMASI GEREKTİĞİNİ YİNELİYORUZ'

Kalp, böbrek yetmezliği, KOAH ve yüksek tansiyon hastalıkları bulunan Abdülkadir Aksu’nun tedavi süreçlerinin aksadığı bilgisinin paylaşıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Hasta mahpusların rapor için götürüldüğü Adli Tıp Kurumunun verdiği raporlardaki yanlılığı ve hiç de bilimsel olmayan karar ve yorumları bu kuruma karşı güvensizlik duyulmasına neden olmaktadır. Covid-19’dan dolayı hasta mahpuslar hastaneye götürülmemekte, ilaçlarına ulaşmakta sıkıntı yaşamakta, böylelikle tedavileri yarım kalmaktadır. Ayrıca koğuşlarındaki hijyen ortamı ve koğuş kapasitesinin üstüne kalma durumundan kaynaklı bireysel korunma alanlarının sağlanması sorun olduğu için hasta mahpusların virüse yakalanma ihtimalini artırmaktadır. Hapishane yönetimlerinin hasta mahpuslara insan onuruna yakışır bir şekilde yaklaşmasını ve hiçbir gerekçe ileri sürmeden kontrollerine götürmesini talep ediyoruz. Covid-19’un hastaneye götürülmeleri konusunda bir bahaneye dönüştürüldüğünü görüyor ve hasta mahpusların tedavisini yapmayacaksanız eğer onların serbest bırakılması gerektiğini yineliyoruz.

'CEZAEVİNE GİRDİKTEN SONRA BAŞKA HASTALIKLARI OLUŞMUŞTUR'

Bu hafta İnsan Hakları Derneği’nin ağır hasta mahpuslar listesinde yer alan Buca Kırıklar 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde kalmakta olan Abdülkadir Aksu’dan söz edeceğiz. Abdülkadir Aksu, 58 yaşındadır. Hapse girmeden önce bel fıtığı, apandisit, bademcik ameliyatları olmuş. Başka hastalıkları yokken cezaevine girdikten sonra başka hastalıkları oluşmuştur. Yeşilyurt Devlet Hastanesi’nde üç sefer anjiyo, kalın bağırsak ameliyatı, prostat kanseri ameliyatı oldu. Bu hastalıklarından kaynaklı birçok psikolojik ve patolojik sorunlar yaşamıştır. Bir süre tedavi görmüş ve panik atak, kronik yüksek tansiyon, kulak çınlamaları oluşmuştur.

'HERHANGİ BİR OLUMSUZLUKTAN DEVLET SORUMLUDUR'

Ailesinin 26 Mart 2020 tarihinde derneğimize yaptığı başvuruda Abdülkadir Aksu’nun kalp, böbrek yetmezliği, KOAH ve yüksek tansiyon hastalıkları bulunduğunu, hapishanedeyken bağırsağından bir parçanın alındığını, en son yaptıkları telefon görüşmesinde Covid-19 sürecinden beri koğuşta dezenfekte-temizlik yapılmadığını, hijyen malzemelerinin verilmediğini, tedavi süreçlerinin aksadığını beyan etmiştir. İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi olarak diyoruz ki Abdülkadir Aksu ve Covid-19’dan kaynaklı risk altında olan mahpusların hastalığa yakalanması vb. herhangi bir olumsuzluktan devlet sorumludur."

Duvar

ETİKETLER

Editörün Seçimi