Kürtçe şarkı söyleyen öğrenciler hakkında dava açıldı

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2018 yılında Valilik izniyle düzenlenen Newroz Bayramı’na katılan ve burada Kürtçe şarkı söyleyen 12 öğrenci hakkında dava açıldı. Aralarında kolon kanseri Devrim Ayık’ın da olduğu 4’ü tutuklu 12 üniversite öğrencisi hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla iddianame hazırlandı. Öğrencilerin kendi aralarında yaptıkları telefon görüşmeleri de iddianameye konuldu. Hazırlanan iddianameyi kabul eden Antalya 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi ilk duruşma için 8 Ocak 2020 tarihine gün verdi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, PKK'ye katıldıktan sonra itirafçı olduğu belirtilen bir kişinin beyanlarına dayanan iddianamede, Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu olan Devrim Ayık'ın cezaevinde olduğu süreye dair suçlamalarda bulunması dikkati çekti. Polis baskınında Ayık’ın ev aranmasında el konulan Kürtçe ezgilere ait şarkı sözleri de iddianamede suç delili yapıldı.

‘MERVANO’ İSİMLİ KÜRTÇE ŞARKIYI SESLENDİRMELERİ SUÇ OLARAK GÖSTERİLDİ

Hazırlanan iddianamede, öğrencilerin yaptıkları piknikte “Mervano” isimli Kürtçe şarkıyı seslendirmesi, Abdullah Aktaş adlı öğrencinin Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan bir arkadaşını ziyaret edip, kıyafet göstermesini ve bir öğrencinin telefon incelemesinde çıkan Şırnak'ın Dicle Mahallesi'nde yaralı bir halde bedeni zırhlı araca bağlanıp sürüklenerek öldürülen Hacı Lokman Birlik’in fotoğrafını bulundurması da savcılıkça suç olarak gösterdi.

 ‘ÖRGÜT ÜYESİ OLDUKLARI’ SUÇLAMASI

Savcılık, öğrencilerin Devrimci Gençlik Hareketi (DGH) içerisinde yer aldıklarını ileri sürerek, “Örgüt üyesi oldukları” suçlamasında bulundu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi