Namet işçileri: Bu kadar vaka yaşadıktan sonra alınan önlem ne işe yarayacak?

Fotoğraf: Pixabay

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bulunan gıda fabrikası Namet'te çalışan işçiler, 50'ye yakın arkadaşlarında koronavirüs tespit edildiğini iddia etti. Gerekli önlemlerin alınmadığını söyleyen işçiler, koşulların bir an önce düzeltilmesini istedi. İşçiler, "Vakalar patlayınca, korumalı maskeleri daha pazartesi günü dağıttılar. Bu kadar vaka yaşadıktan sonra alınan önlem ne işe yarayacak?" diye sordu.

'YIKAYIP YIKAYIP AYNI MASKEYİ TAKIYORUZ'

Namet işçileri, “Yemekhanenin orda sigara içme bölümü var. Kapalı alan. Havalandırma olmadığı için duman altı. Herkes iç içe oturuyor veya ayakta bekliyor. Normal zamanda bile hastalık riski taşıyan bu bölümler bir an önce düzenlenmelidir” dedi. Yaşanan süreci “Malumun ilanı” olarak açıklayan işçiler şunları söyledi:

“Sürecin başında altı maske verildi. Yıkayıp yıkayıp aynı maskeyi takıyoruz. Bu vakalar patlayınca, korumalı maskeleri daha pazartesi günü dağıttılar. Bu kadar vaka yaşadıktan sonra alınan önlem ne işe yarayacak?”

'İŞÇİYE MASKEYİ BİLE ÇOK GÖRDÜLER'

Gıda firmalarının son üç ayda kazançlarını arttırdıklarını ifade eden Namet işçileri, “Namet de 2 bu süreci kendi açısından büyüyerek geçirdi. Ancak işçiye maskeyi bile çok gördüler. Para kazanmak dışında bir dertleri yok. İşçiler olarak hakkımızı aramalıyız” dedi. Fabrikalarında sendika olmadığını söyleyen işçiler, “Sendikalı yerlerde akrabalarımız çalışıyor. Oralarda durum mükemmel değil ama daha iyi. Biz peki neden bu haldeyiz? Öncelikle işçi birlik değil, sendikası yok. Ne demişler, ‘Ağlamayana meme yok.’ Zor koşullar her geçen gün daha da zorlaşıyor. Yeter artık” diye konuştu.

50'YE YAKIN İŞÇİDE COVİD-19 TESPİT EDİLDİĞİ İDDİA EDİLİYOR

Namet fabrikasında 50’ye yakın işçide Covid-19 virüsünün tespit edildiği iddia ediliyor. İşçiler “Kasaplarda 40, üretimde 5, şarküteri bölümünde 2 işçide pozitif vaka olduğunu söyleyen işçiler” dedi. Konu hakkında bilgi almak için aradığımız ve üç defa görüştüğümüz fabrika yetkilileri ise “Daha sonra bilgi vereceğiz” dedi.

Evrensel

ETİKETLER

Editörün Seçimi