Otokar'da 15 işçide Covid-19 tespit edildi: 'Üretime devam' denildi

Sakarya'nın Arifiye ilçesinde faaliyet sürdüren Otokar fabrikasında çeşitli bölümlerde çalışan 15 işçide koronavirüs tespit edildi. İşçilerde koronavirüs görülmesi üzerine temaslı işçiler karantinaya alındı. Firma, işçi sayısı azaltılarak üretime devam edileceğini duyurdu. Otokar işçisi, "Bu durum hepimizi tedirgin ediyor. Neden bir kısım işçi çalışmaya devam edecek? Toplam kaç kişide virüs tespit edildi, sağlık durumları ne, kaç kişi karantinada hiçbir şey bilmiyoruz. Net bir sayı da şeffaf bir açıklama da yok" dedi.

'O HATTA DA 3 İSTASYON KAPATILDI'

İlk vakanın zırhlı montaj bölümünde görüldüğünü belirten bir Otokar işçisi “Takım liderinde tespit edildi, sonra ona yakın olanları karantinaya gönderdiler. Aradan bir gün geçti, bu sefer de otobüs montaj hattında tam sayısını bilmiyorum ama 15 kişiden bahsediliyor. O hatta da 3 istasyon kapatıldı” diye konuştu.

'NEDEN BİR KISIM İŞÇİ ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEK?'

Fabrika yönetimi ve işyerinde örgütlü Türk Metal Sendikası yöneticileri arasında yapılan görüşme sonucu testi pozitif çıkan işçilerle yakın temaslı olan işçilerin 14 gün süreyle karantinaya alındığı bilgisini veren işçi, şunları söyledi:

“Geri kalanlar için de sıkı önlem ve üretim düşürülüp, eleman sayısı azaltma kararı alınmış ama süreci ne zaman başlatacaklar bilgi verilmedi. Bu durum hepimizi tedirgin ediyor. Neden bir kısım işçi çalışmaya devam edecek? Toplam kaç kişide virüs tespit edildi, sağlık durumları ne, kaç kişi karantinada hiçbir şey bilmiyoruz. Net bir sayı da şeffaf bir açıklama da yok.”

'ZATEN HEPİMİZ DİKEN ÜSTÜNDE ÇALIŞIYORDUK'

Fabrikada çalışan herkesin endişeli olduğunu dile getiren işçi “Zaten hepimiz diken üstünde çalışıyorduk, şimdi vakalar da çıktı. Olması gereken tüm fabrikada üretime ara verilip işçilerin 14 gün süreyle ücretli izinli sayılması. Hepimiz risk altındayız, ailelerimiz risk altında. Daha çok yayılırsa kim alacak sorumluluğu işveren mi, sendika mı?” diye sordu.

OTOKAR'DAN SORULARA DÖNÜŞ YAPILMADI

Fabrikada vaka görüldüğüne dair gelen bilgileri sormak üzere aradığımız Otokar’dan, sorularımızı İnsan Kaynakları departmanına mail atmamız istendi. Sorularımızı mail atmamıza rağmen dönüş yapılmadı.

Evrensel/ Arzu Erkan

ETİKETLER

Editörün Seçimi