Press In Arrest nisan ayı raporu: 'Gazeteciler için duvarlar daha yüksek'

Press In Arrest, Nisan ayı basın özgürlüğü raporunu açıkladı. Press In Arrest tarafından açıklanan raporda, Nisan ayında 23 gazetecinin, 17 davada en az 171 yıl 11 aydan, 408 yıl 10 ay 15 güne kadar hapis istemiyle yargılandığı belirtildi. Raporda, Türkiye'nin Nisan 2020'de "basın özgürlüğü ve yargılanan gazeteciler" başlığında öne çıkan gündemleri derlendi. Raporda ayrıca Türkiye'nin, 180 ülkenin yer aldığı 2020 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde 154. sıraya ilerlediği bilgisi de paylaşıldı.

'NİSAN AYINDA EN AZ 12 GAZETECİ HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI'

Raporda şu bilgilere yer verildi:

"Nisan ayında en az 12 gazeteci hakkında soruşturma başlatıldı ve suç duyurusunda bulunuldu. 2 gazeteci gözaltına alındı, 1 gazeteci tutuklandı. 17 davada 23 gazeteci, en az 171 yıl 11 aydan, 408 yıl 10 ay 15 güne kadar hapis istemiyle yargılandı. Yargılamalar kapsamında görülmesi gereken duruşmalar; pandemi ilan edilen ‘koronavirüs’ nedeniyle alınan tedbirler kapsamında, görülmeden ertelendi. 6 gazeteci hakkında dava açıldı. ‘MİT görevlisinin cenaze töreni’ haberi nedeniyle 7 gazeteci hakkında iddianame hazırlandı."

Raporda, Türkiye’nin Nisan 2020’de "basın özgürlüğü ve yargılanan gazeteciler" başlığında öne çıkan gündemleri ise şöyle:

  • Covid-19 salgını sebebiyle alınan tedbirler kapsamında duruşmalar görülmeden ertelendi.

Nisan ayında, 17 davada 23 gazeteci en az 171 yıl 11 aydan, 408 yıl 10 ay 15 güne kadar hapis istemiyle yargılandı.

  • İnfaz düzenlemesi yasası yürürlüğe girdi: Hapisteki gazetecilerin yarısı kapsam dışı!

Yasa, TBMM Genel Kurulu’ndan geçti, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onaylamasıyla da yürürlüğe girdi. Ancak ‘kamu vicdanının hassasiyetleri dikkate alınarak hazırlandı’ denilen yasa, hapisteki 100’e yakın gazetecinin en az 54’ünü kapsam dışında bıraktı. Gazetecilik artık daha büyük suç, gazeteciler için artık duvarlar daha yüksek…

  • Cumhuriyet gazetesine baskı: 3 gazeteciye 2 dava, 4 gazeteciye soruşturma!

Cumhuriyet gazetesi Muhabirlerinden Hazal Ocak, Alican Uludağ ve Olcay Büyüktaş Akça hakkında iki ayrı dava açıldı. Gazeteciler Olcay Büyükbaş Akça, İpek Özbey, Hazal Ocak ve Vedat Arık başka bir soruşturma kapsamında da ifade verdi.

  • MİT mensubunun cenaze töreni haberleri gerekçesiyle tutuklanan gazeteciler!

6’sı tutuklu 7 gazeteci ve 1 belediye çalışanı hakkında iddianame hazırlandığı, Sabah gazetesinin haberiyle duyuruldu. Ancak, savcılık tarafından tamamlanıp mahkemeye gönderildiği haberlerle duyurulan iddianamenin, mahkeme tarafından kabul edildiği, yargılama için duruşma tarihi belirlendiği gibi bilgiler henüz paylaşılmadı.

TAHLİYE TALEPLERİNİ YİNELİYOR

Hem Covid-19 salgını hem de infaz yasası düzenlemesinin yürürlüğe girmesiyle, hapisteki gazeteciler, avukatları aracılığıyla, tahliye taleplerini yineliyor.

'120 TUTUKLU VE HÜKÜMLÜYE COVİD-19 TANISI KONDU'

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yaptığı son açıklamaya göre; 4 ayrı ceza infaz kurumundan 120 tutuklu ve hükümlüye Covid-19 tanısı kondu. Hayati tehlikeyle karşı karşıya kalan tutukluların tahliye edilmeleri yönündeki talepleri içinse sosyal medya kampanyaları yürütülüyor.

TÜRKİYE, 154. SIRADA

Raporda ayrıca Türkiye’nin, 180 ülkenin yer aldığı 2020 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 154. sıraya ilerlediği bilgisi de paylaşılırken “Son iki yıldır 157. sırada olan Türkiye‘nin bu yıl 154. sıraya ilerlemesinde, diğer ülkelerdeki kötüye gidiş ve 1. Yargı Paketi ile tutuklu gazetecilerin bir kısmının tahliye edilmesinin etkili olduğu düşünülüyor.” görüşüne yer verildi.

Evrensel

ETİKETLER

Editörün Seçimi