Süryani ve Ermeni mezarlığının üstüne park ve düğün salonu yapıldı

Mardin’in Dargeçit ilçesinde, Süryani ve Ermenilere ait mezarların üstüne Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) seçim vaadi olan “Millet Bahçesi” adı altında park ve düğün salonu yapıldı. Mart 2016'da belediyeye atanan kayyum tarafından başlatılan “Saray Mahallesi Rekreasyon Projesi" olarak yapılan park ve düğün salonu,  31 Mart yerel seçimlerinde belediyenin AKP’de kalmasının ardından devam ettirildi. 1 milyon 270 bin TL’lik ihale bedeli ile yapılan park ve düğün salonunun açılışı önümüzdeki günlerde yapılacak. İlçeye bağlı Bahçebaşı (Tirbik) ve Saray mahalleleri arasındaki alanda yapımına başlanan ve içerisinde oyun salonu, spor tesisi ve düğün salonu bulunuyor.

‘YIKILAN MEZARLAR MOLOZLARLA BİRLİKTE TAŞINDI’

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, mahalle halkı, projenin yapıldığı alanın Süryani ve Ermenilere ait mezarlar olduğunu dile getirdi. Mezarlardan kaynaklı bölgenin adı “Tirbik” olduğunu ifade eden mahalleli, proje başlandığında defalarca yetkilileri uyardıklarını ve bunun görmezden gelindiğini vurguladı. Yıkılan mezarların molozlarla birlikte taşındığını belirten mahalleli, park ve düğün salonun yapılmasını kınadı.

‘TAŞTA HAÇ İŞARETİ VARDI’

Mahallilerden Süryani yurttaş Abdülmesih Ergün, bugün “Millet Bahçesi” inşa edilen alanda mezarları olduğunu kaydetti. Kazılar sırasında bir çocuğa ait mezar kapağını kendi elleriyle temizlediğini anlatan Ergün, taşta haç işareti olduğunu söyledi.

‘MEZARLARIN DİNİ, DİLİ VE IRKI YOK’

Buna rağmen projeyi durduramadıklarını ifade eden Ergün, mezarlık üzerine yapılan park ve düğün salonun üzücü olduğunu dile getirdi.

Ergün, “Dargeçit’te Süryaniler ve Ermeniler de vardı. Burası Hıristiyan mezarlığıydı. Mezarların dini, dili ve ırkı yok. Çeşitli inançlar gelip gitti buradan. Bir mezarlık üzerinde eğlence merkezi ve park yapılması hem ahlaki hem de vicdani olarak uygun değildir. İnsanlık değerleridir. Toplum olarak bunları göz önünde bulundurmamız gerekir" diye konuştu.

KAYYUM, ERMENİ MEZARLIĞININ ÜZERİNE TUVALET YAPTI

Dihaber’de yer alan habere göre, 2017 yılında Van Edremit Belediyesi kayyumu tarafından Dilkaya Höyüğü ve Ermeni mezarlığı üzerine halk plajının tuvaleti, soyunma kabini ve otoparkı yapıldı. İnşaa sırasında Dilkaya Mahallesi’nde bulunan ve 1’inci dereceden SİT alanı ilan edilen höyük tahrip edildi, mezarlıktan çıkan onlarca kemik etrafa saçıldı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi