Trump, 'Yüzyılın Planı’nı ilmek ilmek ördü

Aslında Trump, Yüzyıl’ın Planı’nı ilmek ilmek ördü. Önce Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etti. Bir sonraki adımı ise Siyonistlerin 1967 yılında gasp ettiği Golan Tepeleri’ni İsrail toprağı olarak tanımasıydı. Ardından, geçtiğimiz sene Bahreyn’de bir zirve düzenleyerek Yüzyılın Planı’nın ekonomik ayağını oluşturmaya çalıştı. Şimdi de planı ilan ederek Filistin sorununa nihai darbeyi vurmuş oldu.

Plan’da Filistin Devletinin kurulması, bütün Filistinlilerin silahsızlandırılması gibi gerçekleşmesi imkânsız bir koşula dayanıyor. Ayrıca İslami Direniş Hareketi Hamas’ın İsrail’i ortadan kaldırma çağrısından vazgeçmesi, İsrail’i tanıması ve Filistinlilerin mültecilerin evlerine dönüş hakkından vazgeçmesi gibi başka imkânsız koşullar da ileri sürülüyor.

Filistin Devleti’nin kurulması için iş bu kadar yokuşa sürülüyorken İsrail’in yerleşim yerlerinden vazgeçmesi için hiçbir düzenleme öngörülmemesi ve her şeyin Netahyahu’nun insafına terk ediliyor olması ise planın içerdiği tarafgirliği ve çarpıklığı ortaya koyan bir başka gariplik.

Halbuki Filistin sorunuyla az çok ilgilenen herkes bilir ki Filistin’de herhangi bir barış için Batı Şeria’daki Siyonist yerleşim birimlerinin kaldırılması en temel koşullardan biridir. İki devletli çözümün ön koşulu içerisinde Yahudi yerleşim birimlerine yer olmadığını herkes bilir. Buna rağmen Plan’da “kimsenin yerlerinden edilmemesi gerektiği” gerekçesiyle Batı Şeria’daki 80 bin kişilik yerleşimlere dokunulmuyor.

Bill Clinton’dan bu yana ABD’nin kamuoyuna deklare ettiği hiçbir anlaşma planı Filistinlileri mutlu etmediği gibi onların işgal nedeniyle ortaya çıkan durumlarında kayda değer bir düzelme de gerçekleştiremedi. Açıkça tarafını ilan eden Trump’ın planının ise Filistinlilerin tarihi haklarına ilişkin en küçük bir iyileştirme gerçekleştireceğine ilişkin iyimser olmayı gerektiren pek bir neden bulunmuyor.

Bu yazı Gazete Duvar'dan alınmıştır

 

ETİKETLER

Tümü İslam Özkan - Diğer Yazıları

Trump, 'Yüzyılın Planı’nı ilmek ilmek ördü 05.02.2020

Editörün Seçimi