2021 Oscar töreni salgın nedeniyle ertelenebilir

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, 28 Şubat Pazar günü düzenlenmesi planlanan 93. Oscar Ödül Töreni'ni ertelemeyi tartışıyor. Nisan ayında Covid-19 salgını nedeniyle Oscar Ödülleri'nde kural değişikliği yapılmış, filmlerin vizyona girme zorunluluğu kaldırılmıştı. Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında sinama salonları kapatıldı.

'MUHTELEMEN ERTELENECEK'

Variety’e konuşan bir kaynak, kesin planların bu noktada somut olmaktan çok uzak olduğunu belirterek, “Muhtelemen ertelenecek” ifadesini kullansa da yeni bir tarih hakkında bir bilgi vermedi.

FİLMLERİN VİZYONA GİRME ZORUNLULUĞU KALDIRILMIŞTI

Nisan ayında koronavirüs salgını nedeniyle Oscar Ödülleri’nde kural değişikliği yapılmış, filmlerin vizyona girme zorunluluğu kaldırılmıştı. Yeni geçici kural değişiklikleri açıklandığında, Akademi başkanı David Rubin, durumun nasıl şekilleneceğini öngörmenin imkansız olduğunu belirtmişti.

OSCAR TARİHİNDE BİR İLK OLARAK KAYDA GEÇMİŞTİ

Her zamanki kurallara göre, bir filmin Oscar’a hak kazanabilmesi için Los Angeles’ta yedi günlük bir gösteriminin olması gerekiyor. Ancak bu yıl değişen kurallar kapsamında dijital olarak yayınlanan filmler, stüdyo başlangıçta bir tiyatro yayını planlamışsa hak kazanabiliyor. Filmlerin vizyona giremediği bu dönemlerde alınan bu karar, Oscar tarihinde bir ilk olarak kayda geçmişti.

ETİKETLER

Editörün Seçimi