Beren Saat: Beş, altı sene önce vatan haini, terörist ilan edildim

Fotoğraf: Yeniden TV

Oyuncu Beren Saat birkaç sene önce attığı bir tweet'ten dolayı vatan haini ilan edildiğini söyledi. Saat, "Bir dönem sonra anladım ki bunlar da troller, bu işi maaşla yapan insanlar" diye konuştu. İnsanların birbirine olan öfkesinin azaltılması gerekitğini vurgulayan Saat, "Önce Meclis'te yumruklar atılmasın" dedi.

'POZİTİF ELEŞTİRMEYİ ÖĞRENMEK LAZIM'

Yeniden tv’nin Youtube kanalında “Ayşegül Doğan Soruyor” programının ilk konuğu olan ünlü oyuncu Beren Saat, Netflix tartışması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medyaya dair açıklamaları ve sosyal medyadaki son dönemde siyasi kimliğiyle bilinen kadınlara yönelik nefret söylemleri ile ilgili soruya şu yanıtı verdi:

"Daha önce de böyle şeyler oldu gençler VPN'den izlemeye devam etti. Siber zorbalık vakalarıyla mücadele için tabii ki hukuki çözümler, birtakım yaptırımlar ve denetlemeler olabilir ama bence çözüm artık nefret söylemlerini, ötekileştirmeyi hayatımızdan çıkarıp, insanların birbirine karşı öfkesini ve hırsını azaltmak. İnsanlara siber zorbalığı yapmayacak bir sakinliği, dinginliği, pozitif eleştirmeyi öğretmek lazım." diye konuştu. 

'ÖNCE MECLİS'TE YUMRUKLAR ATILMASIN'

Saat, devamında şunları kaydetti:

"Ama bu bu örnek teşkil eden her figür için gereklidir. Bunu sadece liderler bazında söylemiyorum ama önce onlar. Önce Meclis'te yumruklar atılmasın, düşünerek konuşalım"

'BEN VATAN HAİNİ, TERÖRİST İLAN EDİLDİM'

Beş, altı sene önce sosyal medya hesabından yazıkları nedeniyle vatan haini ve terörist ilan edildiğini söyleyen Saat, "O dönem çok incindiğim, zorlandığım bir zaman dilimiydi ama şimdi artık biz şaşırmıyoruz" dedi.

Saat'in ifadeleri şu şekilde:

"Ben vatan haini, terörist ilan edildim beş, altı sene önce. Bir dönem sonra anladım ki bunlar da troller, bu işi maaşla yapan insanlar. Bazı cümleler öyle yerlere gitti ki... Evet role ara verdim çünkü ben mesela zaten bu insanın görmesi için bir şey paylaşmıyorum diye düşündüm. O dönem çok incindiğim, zorlandığım bir zaman dilimiydi ama şimdi artık biz şaşırmıyoruz. Şimdi mesela bu haber olduğunda ben şaşırmadım. Zaten yıllardır böyle oluyor. Okumuyoruz, duymuyoruz. Problem bu değil. Problem bu nefreti eğitmek, kitlesel düzeydeki öfkeyi yavaş yavaş iyileştirmek"

BEREN SAAT NE DEMİŞTİ?

Saat, geçtiğimiz yıllarda "Erzurum’da HDP minibüsü kullanan şoförü yaktılar!.Nasıl bir nefret yarattınız bu altı üstü bir siyasi seçim. Artık hedef göstermeyin ne olur… Ekmek alamaya giden çocuğun, şoförün, gazetecinin elinize bulaşan kanın hesabı o çok korktuğunuz öbür dünyada sorulur" diye yazmıştı.

Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi