Beş kültür kurumundan 'Ortak Yapım' projesi

Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM), DasDas, ENKA Sanat, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi (PSM), tiyatro alanında yeni oyun üretimine destek olmak amacıyla bir proje başlattı. Beş kurum tarafından başlatılan 'Ortak Yapım' projesi ile 2020'de 10 yeni yapımın Türkiye tiyatrosuna kazandırılmasını sağlanacak.

BAŞVURULAR NE ZAMAN?

Açık çağrıya başvurular 1 Temmuz 2020 saat 09.00’dan itibaren, 1 Ağustos 2020 saat 18.00’e kadar kabul edilecek. Başvuru formuna, 1 Temmuz 2020 saat 09.00’da ortakyapim.com adresinden ulaşılabilecek. Başvurular sonucunda destek almaya hak kazanan beş oyun metni, 15 Eylül 2020 tarihinde yine ortakyapim.com adresi üzerinden duyurulacak. Projenin seçici kurulunda Tiyatro sanatçısı Demet Akbağ, Zorlu PSM Programlama Yöneticisi Duygu Bayram, tiyatro sanatçısı Mert Fırat, dramaturg Beliz Güçbilmez, tiyatro eleştirmeni, akademisyen, yazar Dikmen Gürün, ENKA Sanat Direktörü Gül Mimaroğlu, tiyatro sanatçısı Tilbe Saran ve İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz yer alacak.

OYUN SÜRESİNİN 45 DAKİKA İLE 75 DAKİKA ARASINDA OLMASI ÖNEM TAŞIYACAK

Başvuru ve seçim sürecinin ardından projeyi yürüten beş kurumun her biri, seçilen 10 oyun metninden ikisinin yapımcılığını üstlenecek. Oyunları sahneleyecek yönetmen ve oyuncu/topluluklar, yapımcılığı üstlenen kurum tarafından seçilecek. Oyunun prömiyeri de yapımcılığı üstlenen kurum tarafından belirlenen bir sahnede yapılacak. Projeden destek alacak oyunların, tek perdede tamamlanması ve oyun süresinin 45 dakika ile 75 dakika arasında olması önem taşıyacak.

'ORTAK YAPIM OLUŞUMU HEPİMİZİ COŞKUYLA HEYECANLANDIRIYOR'

Ortak Yapım projesiyle ilgili olarak BKM CEO’su Zümrüt Arol Bekçe, “Türkiye’de kültür ve sanata yön veren, sanatı koşulsuz destekleyen beş değerli kurumu bir araya getiren ‘Ortak Yapım’ oluşumu hepimizi coşkuyla heyecanlandırıyor. Sahne sanatlarına gönül vermiş birçok yaratıcı kaleme heyecan ve ilham vereceğine inandığımız bu yeni güç birliği ile kazanan Türk Tiyatrosu ve tiyatro seyircisi olacak” dedi.

'UMARIZ DASDAS OLARAK PARÇASI OLDUĞUMUZ 'ORTAK YAPIM' SEYİRCİMİZE VE TİYATROMUZA İLHAM OLACAKTIR'

DasDas Kurucu Ortağı Mert Fırat, “İçinden geçtiğimiz bu süreçte, kültür sanat dünyasının önemli değerleriyle ‘Ortak Yapım’ projesinde bir araya gelmekten mutluluk ve heyecan duyuyoruz. İlki gerçekleşen bu projeyle tiyatromuza hem yeni yazarlar hem de yeni metinler kazandırmanın, üretimlerimizi zor koşullar içinde olsak da devam ettirmenin ve umudu büyütmenin değerli olduğuna inanıyoruz. Heyecanımızı paylaşacak tüm yazar dostlarımıza şimdiden teşekkür ederiz. Umarız DasDas olarak bir parçası olduğumuz ‘Ortak Yapım’ seyircimize ve tiyatromuza ilham olacaktır” ifadelerini kullandı.

'BU PROJENİN TİYATROMUZA YENİ BİR İVME KAZANDIRACAĞINA İNANIYORUZ'

ENKA Sanat Direktörü Gül Mimaroğlu da, “ENKA Sanat olarak, 30 yılı aşkın süredir farklı sanat dallarından yenilikçi örnekleri sanatseverlerle buluşturmaya devam ederken, geliştirdiğimiz çeşitli proje ortaklıkları ile sanata destek sağlıyoruz. İlk defa beş kurumu bir araya getiren ve Türkiye tiyatrosuna yeni metinler kazandıracak olan bu projede yer almaktan büyük heyecan duyuyoruz. Tiyatromuzun yeni yükselen değeri yazarlarımızın üretimine vereceğimiz bu destek, aynı zamanda oyunların prodüksiyonunu da kapsadığından, oyuncu, yönetmen ve tüm sahne ekipleri için de bir nefes olacaktır. Bu projenin tiyatromuza yeni bir ivme kazandıracağına inanıyoruz” dedi.

'İKSV'NİN TEMEL AMAÇLARINDAN BİRİ GÜNCEL KÜLTÜR VE SANAT ÜRETİMİNE KATKIDA BULUNMAK'

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak ise, “İKSV’nin temel amaçlarından biri güncel kültür ve sanat üretimine katkıda bulunmak. Şimdi, ülkemizin ve dünyamızın içinde bulunduğu olağanüstü koşullar altında, belki de bu ihtiyacın en çok hissedildiği dönemde, bu güçlü birlikteliğin parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. İstanbul’da tiyatro alanında çalışmalar yürüten beş farklı kurumun yeni tiyatro yapıtlarının yaratılmasını desteklemek amacıyla bir araya gelmesi bize büyük bir heyecan veriyor. Projenin çok başarılı sonuçlar doğuracağına inanıyoruz. İlerleyen günlerde ‘Ortak Yapım’ın tiyatromuza sağlayacağı katkıları gururla takip edeceğiz,” diye konuştu.

'DİLERİM Kİ BU ORTAK HAREKETİMİZ SEKTÖRE VE TÜM SEKTÖRLERE ÖRNEK OLSUN'

Zorlu PSM Genel Müdürü Murat Abbas da; “Böyle bir dönemde kırılgan bir yapıya sahip kültür sanat sektöründe tüm ilgili kurumlar olarak sık sık bir araya gelip, ihtiyaçların ve öngörebildiğimiz kadar bizi bekleyenlerin üzerinde konuşmaya başladık. Ortak Yapım, bu görüşmelerimizden çıkan çok değerli bir proje oldu. Tiyatro, yapısı itibarıyla, normal hayat düzeninde de büyük fedakârlıklarla meydana gelen bir sanat dalı. Dolayısıyla beraber atacağımız adımlara buradan başlamak istedik. Yeni yetişen oyun yazarları var; belki de seslerini hiç duymadık. Bu dönemde ise bir eser yaratma imkânı daha da az. Bu proje, pek çok oyun yazarı, yönetmen ve oyuncuya mesleklerini icra edebilmeleri için fırsat sunmuş olacak. Sektörün gelişimi için insan kaynağı yaratımı açısından da bu tür hareketleri çok olumlu buluyorum. Ortaya çıkacak eserler için şimdiden büyük heyecan duyuyorum ve dilerim ki bu ortak hareketimiz sektöre ve tüm sektörlere örnek olsun” dedi.

Duvar

ETİKETLER

Editörün Seçimi