'İstanbul'da Bir Sürrealist: Salvador Dali' online erişime açıldı

Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) 20 Eylül 2008-1 Şubat 2009'da Akbank'ın desteğiyle gerçekleştirilen İstanbul'da Bir Sürrealist: Salvador Dali sergisini online olarak sanatseverlerle buluşturdu.

ÇEŞİTLİ DÖKÜMANLAR DA YER ALIYOR

DigitalSSM arşiv kaynaklarıyla hazırlanan ve SSM web sitesi ve sosyal medya hesaplarından erişilebilen çevrim içi sergide; Salvador Dali'nin benzersiz sanat anlayışıyla oluşturduğu eserlerinin yanı sıra, el yazmaları, fotoğraflar ve çeşitli dokümanlar yer alıyor.

DALİ KONFERANS SERİSİ YENİDEN PAYLAŞIMA AÇILDI

Gala-Salvador Dali Vakfı Dali Çalışmaları Merkezi Yöneticisi ve İstanbul sergisinin küratörü Montse Aguer Teixidor'un yeni bir söyleşisiyle zenginleştirilen çevrim içi sergi kapsamında; daha önce yine SSM'de gerçekleştirilen Dali konferans serisi yeniden paylaşıma açıldı.

DALİ'NİN YAŞAM ÖYKÜSÜ KONUŞULUYOR

Teixidor’un yanı sıra yazar Ferit Edgü, sanat eleştirmeni, akademisyen ve yazar Hasan Bülent Kahraman gibi isimlerin katıldığı konferanslarda; Dalí’nin yaşam öyküsü, çok yönlü sanatsal üretimi ve etkisi konuşuluyor.

252 BİN KİŞİ TARAFINDAN ZİYARET EDİLMİŞTİ

NTV'nin haberine göre; İspanya'da bulunan Gala-Salvador Dali Vakfı koleksiyonuna ait eserlerle vakıf dışında gerçekleştirilen en büyük geçici sergi olma özelliğine sahip İstanbul'da Bir Sürrealist: Salvador Dali, sanatçının yağlıboya tablo, çizim ve grafiklerinden oluşan geniş bir seçki sunmuş; açık kaldığı süre içinde 252 bin kişi tarafından ziyaret edilmişti.

ÇOCUK KİTABI BEN DALİ DE ÇEVRİMİÇİ SERGİ KAPSAMINDA PAYLAŞILIYOR

Ayrıca sergi için hazırlanan resimli çocuk kitabı Ben Dali de çevrim içi sergi kapsamında paylaşılıyor. Müzenin web sitesinden indirilebilen kitap aynı zamanda seslendirme sanatçısı Yekta Kopan'ın okuduğu sesli versiyonuyla da erişime açıldı.

65 BİN KİŞİ TARAFINDAN ZİYARET EDİLDİ

Geçmiş sergileri dijitale taşıyan SSM'nin çevrim içi sergilerinden ilki olan Picasso İstanbul'da sergisi bir hafta içinde 65 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Çevrim içi sergilere SSM'nin web sitesinden ve YouTube kanalından erişilebilir.

AA, T-24

ETİKETLER

Editörün Seçimi