İzmir Tiyatro Festivali yarın başlıyor

Toplumsal Araştırmalar, Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) tarafından 8 yıldır düzenlenen Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali yarın başlıyor. 16 Aralık’a kadar devam edecek festivalde 37 etkinlik düzenlenecek.

FESTİVAL YÜRÜYÜŞÜ İLE BAŞLAYACAK

Her yıl daha çok katılımcı grup ve seyirciyi ağırlayan festivalin açılışı 6 Aralık, saat 17.30’da, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde Festival Yürüyüşü ile başlayacak. Ardından Kültürpark İzmir Sanat Sahnesi’nde tören düzenlenecek. 8. Festival’in her yıl 4 alanda verilen ödülleri de aynı gece sahiplerini bulacak.

‘FESTİVAL ŞEHRİN HER YERİNDE’

“Festival şehrin her yerinde” şiarı ile düzenlenen İzmir Tiyatro Festivali sadece İzmir merkezde değil ilçeleri ile birlikte tüm İzmir’de gerçekleşecek. Şehrin birçok salonunda, 19 ayrı sahne ve sokaklarında izleyici ile buluşacak. 10 gün süre ile katılımcı toplulukların oyunlarının yanı sıra, atölye çalışmalarının da yer alacağı festivale yerli, yabancı profesyonel ve amatör olmak üzere 150’ye yakın oyun başvurusu gerçekleşti. Birbirinden değerli bu çalışmalar içinde 25’i yerli, 4’ü yabancı yetişkin oyunu ile 3 çocuk, 3 sokak oyunundan oluşan Festival seçkisi; Prof. Dr. Selda Kulluk Yerdelen, Zeynep Altıok, Sanat eleştirmeni Yaşam Kaya, Yönetmen ve Eğitmen Polat İnangül ile Oyuncu Tansel Öngel tarafından belirlendi.

FESTİVALDE BİR DE KÜRTÇE OYUN YER ALACAK

Oyunlara ek olarak Festivalde yazarlık ve oyunculuk üzerine 2 atölye de İzmirliler ile buluşacak. Üst yazı ile takipte kolaylık sağlanacak olan Azerbaycan, Irak İran ve Gürcistan oyunlarının yanı sıra festivalde bir de Kürtçe oyun yer alacak. Festival’in bu yıl 4.’sü gerçekleştirilen Kısa Oyun Yazma Yarışması bu yıl yitirdiğimiz geçen yılın Emek Ödülü sahibi Prof Dr. Özdemir Nutku’nun adını taşıyacak.

ONUR ÖDÜLÜ SANATÇI MELTEM CUMBUL’A VERİLECEK

Festivalin Emek Ödülü, oyun yazarı Hidayet Sayın’a, Onur ödülü sanatçı Meltem Cumbul’a, Dayanışma Ödülü Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Öğrenci ve Öğretim Üyelerine ve V-For Vendetta oyununda canlandırdığı rol nedeniyle tutuklanan Nazlı Masatçı’ya verilecek.

OYUN BİLETLERİ NEREDEN ALINABİLİR?

Festival oyunlarından davetiyeli olanlar ilgili belediyelerden edinilebilir. Fiyatları 15 ila 40 TL arasında değişen oyunların biletleri de Biletinial sitesi ya da Taksav’ın İzmir ofisinden alınabilir.

ETİKETLER

Editörün Seçimi