'Lütfi Özkök: Portreler' sergisi online erişime açıldı

'Lütfi Özkök: Portreler' sergisi çevrimiçi erişime açıldı. İstanbul Modern, fotoğraf sanatçısı ve şair Lütfi Özkök'ün İsveç'teki arşivinden derlenen ve çektiği portre fotoğraflardan oluşan sergide 80 portre yer alıyor.

80 İSMİN PORTRESİ YER ALIYOR

Sergide sanatçının kadrajından çıkan Nâzım Hikmet, Samuel Beckett ve René Char gibi 80 ismin portresi yer alıyor. 1950’lerden 1990’ların sonuna uzanan döneme ait fotoğraflardan oluşan sergi, 24 Nobel ödüllü yazarın aralarında bulunduğu 89 portreden oluşuyor.

NAZIM HİKMET'İN ÜNLÜ PORTLERİNİ İLK KEZ STOCKHOLM'DE ÇEKTİ

Fotoğraflara metin, obje ve belgelerin eşlik ettiği sergide bu veriler aracılığıyla hem sanatçının portrelerini çektiği kişilerle ilişkisi gösteriliyor hem de sanatçının kişisel hikâyesi üzerinden bir dönemin okuması yapılabiliyor. Özkök, Nâzım Hikmet’in belleklerde yer edinen ünlü portrelerini ilk kez 1959’da Stockholm’de çekti. Sanal turda İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi yöneticisi ve serginin küratörü Demet Yıldız, Osman İkiz’in sanatçının hayatına ve çalışmalarına odaklanan kitabı “Rüzgârların Yolunda” ile Nilgün Uzun Uluocak’ın editörlüğünü yaptığı “Portreler, Türk Edebiyatına Dönemsel Bakış” kitabından alıntıları seslendiriyor.

Duvar

ETİKETLER

Editörün Seçimi