Rolling Stones, Trump’ın şarkılarını kullanmasını istemiyor: Yasal işlem başlatırız

Rolling Stones, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ı, şarkılarını kampanya mitinglerinde kullanmaya devam ederse yasal işlemlerle karşılaşabileceği konusunda uyardı.

Grubun hukuk ekibinden yapılan açıklamada, müziğin izinsiz kullanımını durdurmak için performans hakları kuruluşu BMI ile birlikte çalıştığı belirtildi.

Trump kampanyası, geçen haftaki Tulsa, Oklahoma mitinginde grubun "You Can't Always Get What You Want" isimli şarkısını kullanmıştı

Aynı şarkı 2016 ABD seçimlerinde Trump kampanyası tarafından da kullanıldı.

‘YASAL İŞLEMLERE TABİ OLUR’

Cumartesi günü yapılan açıklamada, grubun temsilcileri, "daha önceki uyarılarının" göz ardı edilmesinden sonra, Trump'ın gelecekteki cumhurbaşkanlığı kampanyalarında Rolling Stones şarkılarını kullanmasını engellemek için daha ileri adımlar "gerektiğini söyledi.

BMI'nin, şarkılarının izinsiz kullanılmasının lisans sözleşmesinin ihlali oluşturacağını ve yasal işlemlere tabi olacağını bildirdiği bildirildi.

Grup liderliğini 76 yaşındaki şarkıcı Sir Mick Jagger'ın yaptığı grup, sekiz yıl aradan sonra Nisan ayında "Living In A Ghost Twon" single'ı ile hayranlarının karşısına çıkmıştı.

TOM PETTY'NİN AİLESİ DE TEPKİ GÖSTERDİ

Bu ayın başlarında, 2017'de hayatını kaybeden rock müzisyeni Tom Petty'nin yakınları, Tulsa mitinginde I Won't Back Down şarkısının izinsiz kullanımı üzerine Trump kampanyasına yönelik bir mektup yayınladı.

Twitter'da yayınlanan bir açıklamada, aile merhum sanatçının "asla bir şarkısının nefret kampanyası için kullanılmasını istemeyeceğini" söyledi.

Trump, Kasım ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Demokrat Parti adayı Joe Biden ile yüzleşmeye hazırlanırken kampanya önümüzdeki aylarda da devam edecek.

Bianet

ETİKETLER

Editörün Seçimi