Türkiye genelindeki 2 bin 400 sinema salonundan 20'si kapılarını açtı

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında geçici olarak kapatılan sinema ve tiyatro salonlarının çok azı kapılarını açtı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yayınladığı genelge kapsamında 1 Temmuz itibarıyla Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun aldığı önlemlere uymak koşuluyla kültür sanat faaliyetlerine devam etme izni verilen tiyatro ve sinema salonları, eski çalışma düzenlerine aşamalı olarak geçebilecek. Türkiye'deki yaklaşık 2 bin 400 sinema salonundan 20'si açıldı. Personel, maske ve siperlikle hizmet verecek. Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) Genel Sekreteri Fevzi Genç, "Yaklaşık 2 bin 400 salondan 15-20 küçük sinema açılacak. Aslında 'açılmıyor' değil, sinema salonları 'açılamıyor'. 7 Ağustos haftasında yüzde 35-40 kadarının hizmet vereceğini öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.

'BUGÜN SİNEMA SALONLARININ ÇOĞU AÇILMIYOR'

Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) Genel Sekreteri Fevzi Genç, Türkiye’deki sinema salonlarının yüzde 95’inin çatıları altında olduğunu, ticari kararlarını kendilerinin verdiğini belirterek, “Bugün sinema salonlarının çoğu açılmıyor. Yaklaşık 2 bin 400 salondan 15-20 küçük sinema açılacak. Aslında ‘açılmıyor’ değil, sinema salonları ‘açılamıyor’. 7 Ağustos haftasında yüzde 35-40 kadarının hizmet vereceğini öngörüyoruz.” dedi.

'SEKTÖRÜMÜZDE TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR'

Bugün açılacak 15-20 salonun da mart ayında gösterimi yarım kalan filmlerle faaliyete başlayacağı belirtildi. Temmuz ve ağustos ayının sinema salonları için ters bir sezon olduğunu aktaran Genç, “Ters bir sezonda ülkenin normalleşmesine katkıda bulunmak adına zarar edeceğimizi bile bile yine açmayı isterdik ama geçen yıl yaşadığımız sıkıntılardan dolayı canımız boğazımızda, o sıkıntıya katlanacak durumda değiliz. Sektörümüzde tehlike çanları çalıyor. Salonların açılmamasının bir diğer nedeni de sinema, dünyayla senkronize giden bir sanat. Türk yapımları dışında yabancı yapımlar da sürekli erteleniyor. Amerika’da da vizyon tarihleri sürekli erteleniyor. Bize etkisi, vizyona girecek Amerikan filmlerinin tarihleri ileri atıyor. Bu yazın en büyük beklentili filmlerinden biri Christopher Nolan’ın Tenet filmi 31 Temmuz’da vizyona girecekti ama yapım şirketi 12 Ağustos’a erteledi. Bazı üyelerimiz bu filmle açılış yapalım diye 7 Ağustos’ta açmayı planlıyorlar. Ama bu filmin de tarihi ertelenirse sinema salonları açmayacaktır çünkü iyi filmlerle izleyicimizi buluşturmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

'GENELGE KAPSAMINDA YÜZDE 60 KAPASİTEYİ AŞAMIYORUZ'

Türkiye’de kapılarını açan az sayıdaki sinema salonundan Arcadium Sinemaları Müdürü Zafer Yufkayürek, Bakanlığın açıkladığı genelge kapsamında hazırlıklarını tamamladıklarını, personelin maske ve siperlikleriyle hizmet verdiğini söyleyerek, “Genelge kapsamında yüzde 60 kapasiteyi aşamıyoruz. Misafirlerimizden sosyal mesafeyi sağlamalarını bekleyerek güvenli bir şekilde hizmet vermeyi istiyoruz. Her yönden ikişer koltuk boş bırakacak şekilde bilet satıyoruz. Seans aralarında salonlar dezenfekte ediliyor” dedi.

BAŞKENTTEKİ ÖZEL TİYATROLAR PANDEMİ SEBEBİYLE SAHNELERİNİ AÇMAYACAK

Ankara’da bulunan yaklaşık 30 özel tiyatronun birçoğu da eylül-ekim dönemi için hazırlıklarını yapmak ve gelir sıkıntılarının aşılamaması sebebiyle bugün açılmama kararı aldı. Tatbikat Sahnesi, Çankaya Sahne, Ankara Sanat Tiyatrosu başta olmak üzere Başkentteki özel tiyatrolar pandemi sebebiyle sahnelerini açmayacak.

AA

ETİKETLER

Editörün Seçimi