Atina İlion Belediyesi’nden Kürt yazar Cemil Turan Bazidî'ye ödül

Yunanistan’da İlion Belediyesi Yunan edebiyatına yaptığı katkılardan dolayı gazeteci yazar Cemil Turan Bazidî’nin onuruna tören düzenledi.

Törende Cemil Turan Bazidî'ye şehrin sembolü ödül olarak verildi. Bazidî geçtiğimiz yıl Halepçe’den göç etmek zorunda kalan ve bu göç yolunda ailesini kaybeden Azad’ın hikâyesini yazdığı ‘Azad Benim Adım’ kitabıyla önce UNESCO Özel Akademik Ödülü’nü ardından da İspanya’nın Valensia kentinde bulunan Uluslararası Bilimler Akademisi tarafından her yıl teknoloji, eğitim ve insan hakları alanında verilen ‘Onursal Bilim Adamı’ ödülünü almıştı.

BasNews Türkçe'de yer alan habere göre; Atina’nın büyük semtlerinde olan İlion Belediyesi’nin Bazidî’nin onuruna düzenlediği geceye Belediye Başkanı Niko Ceneto, Eski Milli Eğitim Bakanı ve bir dönem AB milletvekilliği yapmış olan Petros Eftimiu, Yunan şairlerinden Dimitra Hiristodulo katıldı.

Gecede konuşan Belediye Başkanı Niko Ceneto, Bazidî’nin edebiyatının Kürt halkının ulusal mücadelesine büyük bir katkısı olduğunu belirterek “Kürtler bir gün mutlaka zafere ulaşacak” dedi.

Yunan şairlerinden Dimitra Hiristodulo de Cemil Turan Bazidî’nin Yunancaya çevirdiği Kürt Şairleri Antolojisi’nin önemli bir eser olduğunu vurgulayarak “Kürt şiirinin önemini ve derinliğini kavradık” diye konuştu.

Gecede Bazidî’nin UNESCO’dan ödül alan kitabı ‘Azad Benim Adım’ kitabından bir bölüm yunan tiyatro sanatçısı Vasilina Zarkadaki tarafından sahnede sergilendi.

CEMİL TURAN BAZİDİ KİMDİR?

Cemil Turan Bazidî (Selami Aytaş) Ağrı’nın Doğubeyazıt şehrinde doğdu, bölgedeki ve ailedeki yurtseverlik duyguları ile büyüdü. Türkiye siyasi yaşamını derinden etkileyen (1971 ve 1980) askeri darbelerini yaşadı.

Politik çalışmalarından dolayı 1980 askeri darbesinden sonra tutuklandı. İşkence gördü. Almış olduğu cezalardan dolayı 1984 yılında yurtdışına, Yunanistan’a kaçmak zorunda kaldı. Cemil Turan olarak Yunanistan’da siyasi mültecilik daha sonra ise Yunan vatandaşlığı aldı. Halen gazeteci olarak Yunanistan Basın Bakanlığı’nda ve günlük bir Yunan gazetesinde çalışmaktadır. 2014 Yunanistan’ın Kürdistan kültür ataşesi oldu.

Yaşam hikâyesi Nikos Kasdağlis tarafından ‘Ağrı Dağı Volkan Püskürüyor’ ismiyle romanlaştırıldı. Kemal Burkay’ın Kürtler ve Kürdistan kitabının yanı sıra birçok başka çeviriler de yaptı. İspanya’nın Valencia şehrinde’ki Uluslararası Bilimler Akademisi, Teknoloji, Eğitim ve Beşeri Bilimler’den ‘Onursal Bilim Adamı’ unvanı aldı, ‘Azad benim Adım’ adlı romanıyla UNESCO Özel Akademik Ödülü’ne layık görüldü. Yunanca 6 roman “Kardelenler Kan İçinde, Kurtların Gözü, Güne Bakan Gece, Ağrı Dağı Çocukları, Orada Tanrı Uyuyordu, Azad benim adım” ve bir araştırma “Kürt Εzidilerin Kadim Bilgelikleri, Çağdaş Kürt şairleri Antolojisi, Renkler yaşamımıza anlam katıyor - albüm” kitaplarını yayınladı. Yunanistan’da Kürt Edebiyatı ekolünü oluşturan kişi olarak tanınmaktadır.

Bazidî'nin bugüne kadar yayımladığı tüm kitaplar önümüzdeki aydan itibaren Avesta Yayınları tarafından Kürtçe ve Türkçeye de çevrilecek.

ETİKETLER

Editörün Seçimi