Çerkes dernekleri yeni başkanını seçiyor: ‘Türkiye demokratikleşmeden Çerkes sorunları çözülemez’

Kuzey Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) 9. Olağan Genel Kurulu’nda yeni yönetim seçilecek. Seçimlerde mevcut başkan Yıldız Şekerci ile KAFFED Değişim Hareketi Genel Başkan Adayı Mutlu Akkaya yarışacak. KAFFED Değişim Hareketi Türkiye’de hak mücadelesinde Kafkasyalıların daha aktif olması gerektiği düşüncesinde. Mevcut KAFFED Başkanı Yıldız Şekerci, “Mağdur olan herkes için duyarsız kalmayacağız ama daha çok Çerkes sorunlarına yoğunlaşacağız” dedi.

Independent Türkçe’den Ali Kemal Erdem’in haberine göre, Çerkes dernekleri yeni başkanlarını seçecek. Hak mücadelelerine daha fazla destek verilmesi vaatler arasında. Mutlu Akkaya, “Türkiye demokratikleşmeden Çerkes sorunları çözülemez” derken, mevcut başkan Şekerci, dernekleri siyasete bulaştırmamakta kararlı

TÜRKİYE MOZAİĞİNDEKİ EN ÖNEMLİ TOPLULUKLARDAN BİRİ

Halk arasında adlandırılmalarıyla Çerkesler daha genel bir ifadeyle Kuzey Kafkasyalılar, milyonlara varan sayılarıyla Türkiye mozaiğindeki en önemli topluluklardan biri.

Çerkes ismi aslında Kuzey Kafkasya halklarından sadece biri olan Adigelere verilen isim. Ancak bu isim zamanla halk arasında bütün Kuzey Kafkasyalıları tanımlamak için kullanılmış.

Oysa Türkiye sınırları içinde Adigeler dışında Abhaz, Karaçay, Avar, Lezgi, İnguş, Ubıh, Çeçen, Avar gibi Kuzey Kafkasyalı topluluklar da varlıklarını sürdürüyorlar.

BÜYÜKŞEHİRLERDE CİDDİ BİR NÜFUSLARI BULUNUYOR

Kuzey Kafkasyalılar daha çok Samsun-Hatay arasındaki iller ile Marmara bölgesinde Düzce-Balıkesir arasındaki illerde yoğunlaşıyorlar. Tabii ki büyükşehirlerde de ciddi bir nüfusları bulunuyor.

Kuzey Kafkasyalılar, 1990’ların başından itibaren pek çok diğer topluluk gibi kültürlerini yaşatabilmek için dernekleşmeye, örgütlenmeye başladı.

Ancak bu dernekler de Çerkeslerin geleneksel duruşu olan siyasete bulaşmama, içe kapalı durma ve devlete yakın durma yönündeki tavırlarını korudular.

KAFKASYALILARA AİT 54 DERNEK BULUNUYOR

Türkiye’de Kafkasyalılara ait 54 dernek bulunuyor. Bu dernekler Kuzey Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) adı altında örgütlenmiş durumda.

YENİ YÖNETİM SEÇİLECEK

17 Kasım 2019 tarihinde Ankara’da Tes-İş Sendikası toplantı salonunda yapılacak KAFFED  9. Olağan Genel Kurulu’nda yeni yönetim seçilecek.

SEÇİMLERDE MEVCUT BAŞKAN DA YARIŞACAK

Seçimlerde mevcut başkan Yıldız Şekerci ile KAFFED Değişim Hareketi Genel Başkan Adayı Mutlu Akkaya yarışacak.

Mutlu Akkaya / Independent Türkçe

Kuzey Kafkasya dernekleri ilk yıllarında kendilerini ilgilendiren konular dışında gündeme pek bulaşmamayı seçerken son yıllarda bu tutumda bir değişiklik gözlemleniyor.

Bu yeni tavır seçimde yarışacak iki tarafın söylemlerine de yansımış durumda.

Özellikle KAFFED Değişim Hareketi Türkiye’de hak mücadelesinde Kafkasyalıların daha aktif olması gerektiği düşüncesinde.

‘BU KİMLİĞİN KAYBOLMAMASI İÇİN UĞRAŞIYORUZ’

Independent Türkçe’nin sorularını yanıtlayan KAFFED Değişim Hareketi Genel Başkan Adayı Mutlu Akkaya, bu konudaki düşüncelerini şöyle açıklıyor:

“Federasyon olarak kuruluş amacımıza uygun olarak Kuzey Kafkasyalıların kültürel, sosyal sorunlarına yoğunlaşıyoruz. Bugün bir varoluş mücadelesi veriyoruz. Bu kimliğin kaybolmaması için çalışıyoruz. Ancak bunu sadece kendi içimizde mücadele ederek başaramayız.  Yaşadığımız ülkedeki sorunlar bizim de sorunlarımız. Örneğin kadın, çocuk, çevre hakları da bizim temel sorunlarımız. Türkiye’nin demokratikleşmesini sağlamadan Çerkes haklarında bir ilerleme sağlanamaz. Toplumsal sorunlarda daha aktif olunması gerektiğini düşünüyoruz.”

Çerkesler her 21 Mayıs'ta 1864 sürgünündeki kayıplarını anıyor/ Fotoğraf: KAFFED

21 MAYIS 1864 TARİHİNİN ÖNEMİ

Kuzey Kafkasyalıların tarihinde 21 Mayıs 1864’ün büyük önemi var. Rus çarlığı tarafından anayurtlarından Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisine sürülen yüzbinlerce Kuzey Kafkasyalı bu zorunlu göç sırasında çok büyük insan kayıplarına uğradı. Çerkesler bu olayın “Soykırım” olduğunu iddia ediyor. Akkaya, seçilmeleri halinde soykırım iddialarının uluslararası alanda da kabul edilmesi için daha çok çaba göstereceklerini ve bu yöndeki demokratik eylemlerini artıracaklarını söylüyor.

Yıldız Şekerci / Fotoğraf: Ajans Kafkas

‘FEDERASYON OLARAK KÜLTÜREL BİR DERNEĞİZ’

Mevcut KAFFED Başkanı Yıldız Şekerci, federasyon olarak kültürel bir dernek olduklarını ve Kuzey Kafkasyalıların sorunlarına yoğunlaştıklarını belirterek ancak buna karşın toplumsal sorunlara da duyarsız olmadıklarını belirtiyor.

‘TOPLUMDAKİ HERHANGİ BİR İSTİSMARA SESSİZ KALMAYACAĞIZ”

Şekerci, “Bizim geleneksel çizgilerimiz biraz daha içe kapalıydı ancak bu kapalı toplumun biraz dışına çıkacağız. Çünkü içinde yaşadığımız dünya değişiyor. Biz de bu toplumun parçasıyız. Dolayısıyla toplumun içindeki her konu bizi de etkiliyor. Toplumdaki herhangi bir istismara sessiz kalmayacağız. Bizim programımız içinde de hak savunuculuğu var. Mağdur olan herkes için duyarsız kalmayacağız ama daha çok Çerkes sorunlarına yoğunlaşacağız” dedi.

‘DİĞER PARTİLERE EŞİT MESAFEDE OLMAYI BENİMSEYECEĞİZ’

Şekerci, hak mücadelesinde yer almakla birlikte federasyonun genel çizgisi olan siyasete bulaşmama konusundaki tavırlarının devam edeceğini belirtiyor:

“Biz diğer partilere eşit mesafede olmayı yine benimseyeceğiz. Derneklerin içine siyasetin girmesine sıcak bakmıyoruz.”

 

 

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi