İstanbul Rum Patrikliği kendisine bağlı tüm kiliseleri kapattı

Fotoğraf: Niko Manginas

Dünyada kronavirüs nedeniyle vaka sayısı artmaya devam ediyor. Virüs nedeniyle birçok etkinlik iptal edilirken, ibadethaneler de kendi önlemini almaya başladı.

İstanbul Rum Patrikliği de korona pandemisi nedeniyle tüm dünyadaki kendine bağlı kiliselerde ayinleri geçici bir süre askıya aldı.

korona salgını gündemiyle toplanan patrikhane 6 maddelik bildiri yayınladı. Bildiride sağlık alanında çalışanlara özverili çabalarından dolayı minnettar olunduğu ifade edilirken, herkesin sorumlu sağlık otoritelerinin ikazlarına uyması için çağrı yaptı.

‘KARAR YENİDEN DEĞERLENDİRİLECEK’

Bildiride, kiliselerdeki ayinlerin Mart sonuna kadar durdurulduğu söylenirken, ilerleyen günlerde pandeminin yaygınlaşma hızına göre bu kararın yeniden değerlendirileceğinin altı çizildi. Patrikhaneye bağlı tüm manastır ve kiliselerin hizmete devam edeceği söylenirken, hiçbir keşişin dışarı çıkmasına izin verilmeyeceği ve sadece bireysel dualar ve mum yakmak için kiliselerin açık olacağı belirtildi.

Sokağa çıkmanın en aza indirilmesinin söylediği bildiride toplum sağlığı ve bireysel sağlık için evde kalma çağrısı yapıldı.

Patrikhanedeki idari ofislerin de kapatıldığının duyurulduğu bildirinin sonunda, Ekümenik Patrik Bartholomeos ve diğer ruhanilerin de öngörülen ilahi hizmetleri yerine getireceği ve tüm dünyanın bu salgından kurtulması için dua edeceği ifadesi yer aldı.

Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi